טריילר לזוכה האיסלנדי בפרס האריה הקווירי בפסטיבל ונציה ~ בוקסינג וקרוס-דרסינג ~ פאנל ספרות גאה ~ סדרת הטלוויזיה החדשה של גאס ואן סנט ~ "פאוור בוטום" הם המרענן הרשמי של סצנת הקוויר-פאנק

heso
~
1. טריילר לזוכה האיסלנדי בפרס האריה הקווירי בפסטיבל ונציה 2016
בעיקרון, גם מי שהידע שלו על איסלנד מסתכם ב"סיגור רוס, טרולים וביורק" יתקשה להכחיש כי ארץ הקרח הקסומה מתנאה באחד הקנבסים היפהפיים בעולם. כל גייזר או גגון רעפים אדמדם פשוט זועק – בלוויית רוחות שורקניות וגמדים סמוקים, כמובן – "הביאוני אל הבד בסרט אפי!". הבמאי האיסלנדי גודמונדור ארנאר גודמונדסון, לא רק שמע את קול ההרים אלא גם הרים לאוויר סרט גאה שזכה אשתקד בפרס האריה הקווירי בפסטיבל ונציה.
גודמונדסון, שסרטו הקצר "עמק הלווייתנים" התמודד על דקל הזהב בפסטיבל קאן 2013, כתב וביים פיצ'ר ביכורים המעמיד במרכזו סיפור חברות בין שני בנים צעירים, המתרחש על רקע כפר דייגים מרוחק באיסלנד. בעוד האחד מנסה לזכות בליבה של נערה, האחר מפתח רגשות כלפי חברו.
איסלנד כבר הנפיקה בעבר כמה יצירות גאות, כמו "Jitters” הבינוני, "Eleven Men Out” וכן הקליפ הבלתי נשכח של סיגור רוס ל"Viðrar Vel Til Loftárása", אך אם לשפוט על-פי הטריילר העצמתי של Heartstone, יתכן כי לפנינו הסרט האיסלנדי הגאה הגדול (שלא ידענו) שחיכינו לו.
~
2. Slap / בימוי: ניק רולנד / בריטניה / 2014
עם תקציב של 4,000 יורו, 4 ימי צילום ו-8 גלגלי פילם, יצא ניק רולנד לביים את סרט השנה הראשונה שלו בבית הספר הלאומי לקולנוע וטלוויזיה (NFTS) בבריטניה. הוא חזר עם דרמה על מתאגרף צעיר שנאלץ להתמודד בזירה של חייו – באומץ, כנות והקרבה – על הזכות להיות עצמו. בתפקיד הראשי מככב ג'ו קול (מי שגילם את מתופף להקת הפאנק-רוק ב"חדר מנוחה" המעולה של ג'רמי סולנייה) שמעיף כמה סטריאוטיפים מהחלון בהופעה אינטנסיבית ונוגעת ללב.
Slap זכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים הבינלאומי באדינבורו 2014, ובשנה העוקבת התמודד על פרס BAFTA בקטגוריית הסרט הבריטי הקצר. למעט קצרים נוספים, רולנד ביים מאז כמה פרקים בסדרות הטלוויזיה הבריטיות "Cuffs" ו"רחוב ריפר".
~
3. פאנל: חיים וספרות גאה – אז ועכשיו
לפני מספר חודשים, נערך בחנות הספרים הניו-יורקית, "Strand Books", פאנל שעסק בכתיבה גאה – בעבר ובהווה – בהשתתפות חמישה סופרים.
☑ בחלקו הראשון של הפאנל, מדבר הסופר כריסטופר בולן על דמויות גאות בספרות מתח ובלשים, ומקריא קטע יפה מספרו עב הכרס, "Orient".
☑ אחריו עולה גארת' גרינוול המשעשע, שמקריא פסקה ארוטית למדי מספרו, "What Belongs to You".
☑ בראד גוץ', מקריא מהפרולוג של "Smash Cut: A Memoir of Howard & Art & the '70s & the '80s", העוסק ברומן שניהל עם הבמאי הניו-יורקי, הווארד ברוקנר, שמת מאיידס בשנת 1989 כשהוא בן 35 בלבד (אשתקד הוקרן בפסטיבל ירושלים הסרט התיעודי בהפקת ג'ים ג'רמוש, "הדוד הווארד", שעסק במורשת הקולנועית שהותיר אחריו ברוקנר).
☑ פול ליסיקי, מקריא סצנה מתוך "The Narrow Door: A Memoir of Friendship".
☑ כשאת החמישייה נועל הסופר והמחזאי, דריל פינקני, בהקראה נטולת הקדמות מתוך הרומן "Black Deutschland", שראה אור בשנה שעברה.
חלקו השני של הפאנל מוקדש לדיון ו-Q&A עם הקהל, בו נוגעים הסופרים בחוויות אישיות וסוגיות שנות, כגון: סופרים גאים שגילו בצעירותם; היחס האמביוולנטי לחלוקה של ספרות הומו-לסבית בחנויות הספרים; האובססיה של הומואים צעירים למצוא עקבות לגבי עצמם בתרבות ובספרות; המחיר בהפיכה למיינסטרים; הציפיות הבעייתיות של קוראים מספרות גאה עכשווית; האופן שבו ספרות טובה מנסחת מודלים חדשים והופכת להיסטורית; כתיבה נשית על סובייקטיביות הומוסקסואלית ב"הר ברוקבק" של אנני פרו ו"חיים קטנים" של הניה יאנאגיהרה (מהספרים הגאים הכי מצליחים של העת האחרונה); הסכנה בתפישת הזהות כמקור לסמכות, אך גם הסיכון שבכתיבה ממקום פריבילגי על עולם שאיננו כזה; הסתירה עמה מתמודד הסופר שבין אותנטיות – המגיעה מניסיון וידע מגוף ראשון – לבין בחירה חופשית של נושא, וכתיבה מתוך דמיון; וכן ניסיון לענות על שאלות כמו: האם סופרים גאים כולאים את עצמם בגטו ספרותי? והאם הם מתאפיינים ברגישות הייחודית להם?
~
4. When We Rise: סדרת הטלוויזיה החדשה של גאס ואן-סנט ודסטין לאנס-בלאק
תשע שנים חלפו מאז שיתוף הפעולה הקודם בין גאס ואן-סנט לדסטין לאנס-בלאק. שיתוף פעולה אשר הוליד את הסרט "מילק" שגרף שני אוסקרים: אחד עבור התסריט המקורי שכתב לאנס-בלאק, שני עבור הופעתו של שון פן בתפקיד הארווי מילק.
לאחרונה, גו"ס ודל"ב חידשו מגעים לטובת "When We Rise”, מיני סדרה בת שבעה חלקים שתעלה ב-27 בפברואר ברשת ABC. הבמאי והתסריטאי חוזרים לשנים שעיצבו את תחילת המאבק לשוויון זכויות לקהילה הגאה בארה"ב – החל ממהומות סטונוול ב-1969 וכלה בעשורים שחלפו מאז ועד היום.
When We Rise, עולה בטיימינג בו לא מעט להט"בים טרודים באשר לגורל זכויותיהם. דונלד טראמפ וחברי הקבינט שלו עלולים להתגלות כחור שחור שישאב לתוכו כמה מן ההישגים המשמעותיים שהשיגה הקהילה במאבקים שניהלה לאורך השנים. לפיכך, הסדרה עשויה להוות תזכורת מעצימה לדרך הארוכה שעשתה הקהילה בארה"ב, אך בו בזמן להציב תמרור אזהרה לכך שהמאבק טרם הסתיים. ואם נראה לכם שהממסד השמרני יראה בה אצבע בעין, חכו שטראמפ ישמע שרוזי אודונל משחקת בה…
~
5. כשבנים ונצנצים נפגשים: PWR BTTM הם המרענן הרשמי של סצנת הקוויר-פאנק
אחד הרגעים המפתיעים שחוויתי אשתקד בפסטיבל חיפה קרה באמצע הסרט "כמו שאתה". דרמה רגישה שהציגה חברות – שספק הופכת לסיפור אהבה – בין שני מתבגרים שהוריהם הגרושים מחליטים להקים משפחה משותפת בשנות ה-90. היו לי המון בעיות עם הסרט הזה אבל רגע שבכל זאת הקפיץ אותי קלות בכסא היה סיקוונס עם שיר של הצמד הקווירי PWR BTTM. כנראה שפשוט לא ציפיתי למצוא את הלהקה הקטנה הזו בפסקול של סרט. ואולי היא בעצם פחות קטנה ואלמונית משנדמה?
בשנת 2011 נפגשו בן הופקינס וליב ברוס ב"בארד קולג'" במדינת ניו-יורק ויחד עם חבר נוסף הקימו את – מה שברבות הימים הפך לצמד – "פאוור בוטום" (מונח מעצים שנועד לתאר את הצד הפסיבי במשגל כמי שלמעשה שולט בו). השניים הופיעו ברחבי הקולג' ולאחר תקופה מסוימת של התמקצעות, שחררו ב-2014 את האי.פי, "Cinderella Beauty Shop".
"Ugly Cherries", אלבום הבכורה של הצמד הצבעוני, יצא בשנה העוקבת והוגדר על-ידי הלייבל כאלבום העוסק ב"חוויות של קוויריות, מגדר והתבגרות במהלך שנת מגורים באפסטייט ניו-יורק". הקליפ האחרון מתוך האלבום, יצא לקראת סוף 2016 – שנה בה גרף הצמד תשומת לב בריאיונות, הופעות (ופסקולי סרטים, מסתבר) – ובעזרת שכבות הנצנצים והאיפור, השמלות הפרחוניות, ההומור בין השירים והליריקס שמדברים לקהל שלא תמיד מוצא את עצמו בשירים רומנטיים ברדיו, הפכו בן וליב למרענן הכי בולט של סצנת הקוויר-פאנק בעת האחרונה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה בקרוב!, גאווה ודעה - קולנוע קווירי, טלוויזיה, מוסיקה, ספרות גאה, סרטים קצרים, קולנוע איסלנדי, קולנוע בריטי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s