העולם המופלא של קנשי יונזו (האצ'י)

KY02
ב-28 בספטמבר, יגיח לאוויר העולם "לוזר"! הסינגל החדש של המוסיקאי היפני רב-הפעלים, קנשי יוֹנזוּ (Kenshi Yonezu). זהו ה-EP החמישי במספר שיוצא תחת שמו של יונזו, שנה אחרי צאת אלבומו השלישי, Bremen.
יונזו, יליד טוקושימה, 1991, פרץ לסצנה המוסיקלית בסביבות 2009, הודות לשירים הפופולאריים שהפיק מתוכנת הווקאלויד לקולה הממוחשב של הטסונה מיקו, והעלה לאתר היפני "ניקו ניקו דוגה" תחת השם "האצ'י" (Hachi). בשנת 2010, שחרר עצמאית את שני אלבומי הווקאלויד, Bouquets and Sea Burials ו-Official Orange, וכיכב בלא מעט אוספי ווקאלויד שיצאו תחת הלייבל היפני, Exit Tunes. בשנת 2012, יונזו פצח בקריירת סולו שכללה עד כה שלושה אלבומים ארוכים – בהם "יאנקי" ו"דיורמה" –  וחמישה סינגלים.
פרט לכך שהוא מפיק, כותב ומנגן את יצירותיו, יונזו גם מאייר מוכשר למדי שצייר רבים מן הקליפים שלו ואחראי לעטיפות המדליקות של אלבומיו. אחת משלושת המהדורות המיוחדות של "יאנקי" אגב, כללה ספרון שווה עם לא פחות מ-80 עמודים של איורים! לרגל צאת הסינגל החדש שלו, קבלו עשרה שירים (פלוס תרגומים לאנגלית), שיערכו לכם היכרות עם היצירתיות האוף-ביטית של אמן הפופ-רוק האלטרנטיבי הכשרוני הזה.
~
1. Loser / ביצוע: קנשי יונזו / מתוך: LOSER/Number Nine (סינגל, 2016)
כמי שעוקב אחרי החומרים של קנשי יונזו בשנים האחרונות, קשה לי להסביר עד כמה מוזר ומפתיע לראות את הקליפ החדש שלו. זאת משום שהוא עושה בו משהו שלא עשה מעולם: הוא רוקד. ולא סתם רוקד, אלא מרביץ אותה בכוריאוגרפיה! מופע של איש אחד, גבוה וחינני, עם ברדס צמרירי. ואולי זה לא באמת מפתיע. הבנאדם יודע לעשות כל-כך הרבה דברים, שאני לא אתפלא אם יתברר שהוא גם מהנדס טילים ופילולוג. השיר עצמו הוא מהסינגלים המוצלחים והמרקידים שיונזו הוציא עד כה תחת שמו, והעובדה שהקליפ חצה את רף מיליון הצפיות תוך שלושה ימים נראית הולמת בהתחשב בתוצאה. עכשיו נשאר רק לנגב את הזיעה וללחוץ על Replay.
[גרסה מתורגמת; מילים]
~
2. Donut Hole / ביצוע: גומי (2013)
עקרונית, קיים הבדל בין השירים שקנשי יונזו מלחין תחת השם "האצ'י" לבין השירים שהוא מלחין תחת שמו האמיתי. מעבר לכך ששירי הווקאלויד של האצ'י מושרים בקולותיהן הממוחשבים של האטסונה מיקו וגומי, הם מהירים יותר ודחוסים יותר, רפטטיביים וניחנים במעין ממד פסיכוטי חינני. השירים של קנשי לעומת זאת, מושרים כאמור בקולו, חלקם רגועים ואווריריים יותר (או פחות קודחים בראש), צבועים בגוונים פופיים ורוקיסטיים עם איזשהו טוויסט אוף-ביטי שמונע מהם להישמע שגרתיים.
יחד עם זאת, במקרים מסוימים הגבול בין האצ'י לקנשי מטשטש, וכשהוא שר בקולו שירים שנוטים יותר לכיוון הווקאלויד, אני לגמרי עף על זה. אולי בשל כך, Donut Hole הוא מהשירים הכי אהובים עלי של קנשי. זהו שיר הווקאלויד הראשון שקנשי עושה בו שימוש בלהקה. בגרסתו המקורית הוא מבוצע על-ידי גומי, אך קנשי החליט, בצעד נדיר, לבצע אותו בקולו ברצועה שסוגרת את "יאנקי" והתוצאה – נהדרת!
[מילים]
ניתן לאתר גרסאות נוספות לשיר הזה ברשת. גולשים שמבצעים גרסאות כיסוי לשירי ווקאלויד נקראים "אוטאיטה" (כשהשירים עולים בדרך כלל לאתר "ניקוניקו"). קבוצה גדולה שכזו התגייסה לבצע את Donut Hole ואת כל הכיף הזה תוכלו למצוא כאן.
~
3. Unbelievers / ביצוע: קנשי יונזו / מתוך: Unbelievers (סינגל, 2015); Bremen (אלבום, 2015)
קשה שלא להביט בשמו של הסינגל הרביעי של קנשי יונזו מבלי לחשוב שפוספסה כאן הזדמנות פז לנסח המנון עבור אנשים שלא סובלים את ג'סטין ביבר (Unbeliebers), אבל ייתכן שאז לא הייתה סיבה לביים קליפ עם זאב רוקד ברחובות, שזה בהחלט חבל כי מדובר באחד הקליפים היותר מקוריים של היוצר היפני הגבעולי.
[גרסה מתורגמת; מילים]
~
4. Mad Head Love / ביצוע: קנשי יונזו / מתוך: MAD HEAD LOVE (סינגל, 2013); Yankee (אלבום, 2014)
ב-Mad Head Love, האהבה היא שדה קרב. "הפכנו לעבדים תחת קללה / לא מסוגלים לשכוח שזו חייבת להיות אהבה, רומנטיקה / כשהטיפשות אוחזת, אין דרך חזרה / כן, אני איתך בגן של שפיכות דמים / במריבה של מחטיף וחוטף!", שר קנשי יונזו. "בייבי, בייבי-בי, אני אוהב אותך / בקוסמוס שכעת מלא חבלות / עם האלימות שאנו מכנים אהבה / אני רוצה לריב איתך!". ועכשיו, מי ירים את הכפפה ויערוך את השיר של קנשי עם "AAA AAA" של מרינה אברמוביץ' ואוליי?
[גרסה מתורגמת; מילים]
~
5. Repentance Town / ביצוע: קנשי יונזו / מתוך: Flowerwall (סינגל, 2015)
קליפ לא רשמי לאחד מהשירים האהובים עלי ביותר של קנשי. הוא לקוח מתוך סינגל בן שלוש רצועות שיצא בתחילת שנה שעברה ומציג קנשי קצת אחר. פרט לכך שהוא נפתח בריף גיטרה נפלא, הוא מתאפיין ברוק חם ומלודי, עם זרימה נהדרת של שיר דרכים ושילוב יפה בין חשמלית לאקוסטית. מותק של שיר.
[מילים]
~
6. Flowerwall / ביצוע: קנשי יונזו / מתוך: Flowerwall (סינגל, 2015); Bremen (אלבום, 2015)
"מאז אותו היום, אותו הרגע בו נפגשנו / דם בלתי נראה זרם בינינו / את צערנו, אדיבותנו, תקוותינו וייאושנו / למדנו לחלוק זה עם זו ~ יכולתי למנות כל-כך הרבה דברים שברצוני לדעת / אך זמננו יחד כה קצר… / עד מתי יימשך הזמן הזה איתך? / מתי האור הזה יכבה? ~ צליל קולך כה נעים / ומעיף כל צער למרחקים". כך נפתח הסינגל השלישי של קנשי יונזו, "פרח קיר", שמופיע גם באלבומו האחרון, Bremen. הקליפ אגב, מציג את היוצר היפני במראה הנשגב ביותר שלו עד כה – תאורה חלומית, חולות צבעוניים וחולצה לבנה מתנפנפת ברוח. *Sigh*
[גרסה מתורגמת; מילים]
~
7. Fluorite / ביצוע: קנשי יונזו / מתוך: Bremen (אלבום, 2015)
מעניין לשם לב כי ככל שהאבולוציה הוידיאו-קליפית של קנשי יונזו התפתחה, כך הוא נחשף יותר למצלמה. בתחילת הדרך היה די קשה לזהות איך נראה הברנש הענוג הזה מן הזוויות הבלתי אפשריות בהן צולם, אבל כיום מסתבר שקנשי הוא לא רק ידיים יפות וגב. כמו כן, יש לציין שבשנים הראשונות לקריירת הסולו שלו, יונזו לא נהג להופיע בפני קהל – מגמה שהשתנתה יחסית לאחרונה. במובן מסוים זה די הגיוני, בהתחשב בכך שאת תחילת הקריירה שלו בילה מאחורי קולות מסונתזים של זמרות וירטואליות. "פלואוריט" הוא סינגל שני מתוך אלבומו הארוך האחרון, בו קנשי מפגין את הצד האבהי שלו שכולל טיול בחיק הטבע עם מפלצת.
[גרסה מתורגמת; מילים]
~
8. Go Go Ghost Ship / ביצוע: קנשי יונזו / מתוך: Diorama (אלבום, 2012)
לפני שקנשי התכוונן לסגנון המוסיקלי שניכר בשני אלבומיו האחרונים, הוא שחרר את "דיורמה" – חוליה ניסיונית יותר לטעמי, שמקשרת אותו לתקופת הווקאלויד. הרצועה הנוכחית למשל, היא משהו שלא היה מפתיע לשמוע בקולותיהן הממוחשבים של גומי או מיקו. זהו אלבום קונספטואלי על עיירה דמיונית שבנויה על גבי שפמנון, כשכל שיר מגולל סיפור המתרחש בה. מעבר לארט שיונזו יצר עבור האלבום, בהשראת איוריו של אדוארד גורי, הוא אחראי גם על ציורי הקליפים של "גו גו גוסט שיפ" ו"ויוי". "דיורמה" הוקלט במלואו על-ידי קנשי בביתו, בעוד האלבומים שבאו אחריו נעשו עם להקה, תחת לייבל גדול יותר.
[גרסה מתורגמת; מילים]
~
9. Poppin' Apathy / ביצוע: קנשי יונזו / מתוך: MAD HEAD LOVE (סינגל, 2013)
אם יש משהו בולט בקליפים שקנשי מופיע בהם, זה החיבה שלו ליצור דברים. סדנת מלאכה של איש אחד: מרכיב, מודד, בונה, מעריך, מדביק ובין לבין גם מנגן על גיטרה או מלטף ארנבון באצבעות ארוכות. האמת שהוא הזכיר לי את "בעל התחביבים", סיפור משעשע של פרנק רוג'ר על דמות שלוקחת את גישת ה"עשה-זאת-בעצמך" צעד אחד רחוק מדי. את Poppin' Apathy ניתן לאתר בסינגל השני של קנשי, לצד שיר הנושא Mad Head Love.
[גרסה מתורגמת; מילים]
~
10. Panda Hero / ביצוע: גומי / מתוך: OFFICIAL ORANGE (אלבום ווקאלויד, 2010)
ונקנח בקידוח הגולגולתי המכונה "פנדה הירו", מהתקופה בה האצ'י נענע את האינטרנט עם שורה של יציאות ווקאלויד קליטות וממכרות. למיטיבי לכת: נסו את מטריושקה.
[גרסה מתורגמת; מילים]
פוסט זה פורסם בקטגוריה ג'יי-פופ, ג'יי-רוק, יפן, מוסיקה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s