סדרות חדשות 2016: היכונו לז'אן מארק ואלה, וודי אלן ופאולו סורנטינו

TYP
בשנים האחרונות נהוג לומר כי הקולנוע האמריקאי הפך ברובו למדיום המיועד בעיקר לילדים ונוער, בעוד הטלוויזיה הפכה מקור לצריכת תוכן עבור קהל בוגר ותובעני יותר. תור הזהב של שנות ה-70 בקולנוע האמריקאי התחלף מזמן בשרשרת בלתי פוסקת של סרטי גיבורי-על, עיבודים לספרי Young Adults, רימייקים, ריבוטים וסיקוולים, בעוד הטלוויזיה ספגה לתוכה את מיטב הכשרונות האבודים והעניקה להם את הכלים ורוחב היריעה לספר סיפורים מורכבים, מסעירים ומאתגרים, תוך דגש הולך וגובר על יצירת אווירה ושכלול אמצעי מבע אמנותיים.
זו הצהרה מוגזמת אמנם אבל בהחלט לא משוללת יסוד. בחודשים הקרובים עתידים לצאת פרוייקטים טלוויזיוניים של וודי אלן, באז לורמן, זאל בטמנגליז', לי דניאלס, ז'אן מארק ואלה ופאולו סורנטינו, וזה עוד מבלי להזכיר את סוזן בייר שבימה את הסדרה הסוחפת והנוצצת של השנה – "מנהל לילה". רוצים עוד? ג'יין קמפיון עומלת בימים אלו על עונה שניה של "קצה האגם" (בהשתתפות אליזבת מוס וניקול קידמן); האחיות ואשובסקי ממשיכות לנתץ גבולות עם עונה חדשה של "סנס8"; דיוויד לינץ' חוזר לצעוק "אקשן!" עם עונה נוספת של "טווין פיקס" וטוד פילד מאחד כוחות עם ג'ונתן פרנזן לעיבוד של "Purity".
אך לא הכל תותים במסך הקטן. למעשה, על אף ריבוי התוכניות שיפציעו בקרוב על המרקע (ויתאדו ממנו לפני שתספיקו להגיד וויליאם שאטנר), נראה כי הטלוויזיה שרויה במצוקה. לא מכבר נתבשרנו שסדרת היוקרה של מרטין סקורסזה ומיק ג'אגר, "ויניל", לא תשוב לעונה שנייה; "כולנו יחד" של האחים דופלאס, בוטלה אחרי שתי עונות; "לוקינג", שהתהדרה בקליבר כמו אנדרו היי, באה לסיומה עם סרט טלוויזיוני בתום שתי עונות (נהדרות) שלא הצליחו להטריח מספיק ישבנים לספות, בעוד "הנותרים" המפעימה של דיימון לינדלוף קיבלה הזדמנות שלישית ואחרונה לנעול את הסיפור על עולם שחווה אובדן פתאומי ובלתי מוסבר. לכך ניתן להוסיף פיילוטים מצופים מן השנים האחרונות שלא צלחו את שומרי הסף של הרשתות, בהם "התיקונים" של נוח באומבך, על-פי רב המכר של ג'ונתן פרנזן; "הובגובלין" של מייקל שייבון ואיילת ולדמן, על מלחמה בין קוסמים לנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה; ו"Codes of Conduct" של סטיב מקווין, על צעיר שחור שבא בשעריה של החברה הגבוהה בניו-יורק.
אך זה עוד לא הכל: מבט בהיצע התוכניות החדשות של רשתות הטלוויזיה מגלה כי המצוקה לחומרים חדשים ומקוריים הובילה לנבירה מדאיגה בעצמות שהתייבשו והתפרקו כבר מזמן. ב-CBS, יעלו השנה עיבודים לפאקינג "מקגייוור" ו"יום אימונים מסוכן"; ב-Netflix יעלו סיקוולים ל"בנות גילמור" ו"צער גידול בנות", גלגול נוסף של "דגראסי" ועיבוד ל"סדרה של צרות"; ב-FOX ילכו על עיבודים ל"מגרש השדים" ו"נשק קטלני" ויעלו מן האוב את "נמלטים" ו"24" (ללא סאת'רלנד). אפילו הלהיט הפוטנציאלי הבא של HBO, "ווסטוורלד", מבוסס על סרט של מייקל קרייטון משנות ה-70; Frequency, של The CW, מתבססת על "תדר גבוה" של גרגורי הובליט; ו-Time After Time של קווין וויליאמסון ב-ABC, מתבססת על ספר וסרט באותו שם. "פארגו" ו"תיקים באפלה", הוכיחו שאפשר לעשות את זה נכון אבל על הדרך קיבלנו גם את "דו"ח מיוחד", "12 קופים" ו"קונסטנטין". העלאת גירה מן העבר היא סכנה ברורה ומוחשית שאורבת לטלוויזיה ולפני שנשים לב אנו עלולים למצוא את עצמנו במסע בזמן לכיוון אחד בלבד.
כשלוקחים את כל זה בחשבון, מתקבלת תמונה קצת יותר מורכבת מאחורי מה שמכונה "תור הזהב של הטלוויזיה", שיש הגורסים כי בא לסיומו הרשמי עם פרידתה של "מד מן" / "שובר שורות" / "האישה הטובה" (תלוי לאיזה מחנה אתם משתייכים) מן המרקע. אך אל נאמר נואש! כפי שנוכחנו לראות בחודשים האחרונים, המסך הקטן עדיין לא אמר את המילה האחרונה. להלן סקירה של 10 סדרות חדשות לשנת 2016 שיבקשו לשעשע, למתוח ולרגש אתכם.
~
10. Chance / ערוץ: Hulu
יוצרים: אלכסנדרה קנינגהם ("עקרות בית נואשות") וקם נאן, על-פי ספר פרי עטו באותו שם
תאריך עלייה לשידור: 19 באוקטובר 2016
לו היה עלי לבחור הופעה טלוויזיונית אחת שהתענגתי עליה השנה, אצבעי הייתה מופנית כלפי יו לורי שגילם את איש העסקים, סוחר הנשק והנבל הטפלוני חד הלשון, ריצ'ארד אונסלו רופר, במיני-סדרה המעולה "מנהל לילה" על-פי ג'ון לה-קארה. הואיל ולא צפיתי ב"האוס", אני נישא על אדי הדלק של הופעתו האחרונה של לורי בדרך אל Chance – סדרת הטלוויזיה החדשה של ערוץ הולו, בה הוא שב לגלם רופא והפעם נוירו-פסיכיאטר פורנזי בשם אלדון צ'אנס. הסדרה, שמבוססת על רומן מאת הסופר האמריקאי קם נאן, מתוארת כמותחן פסיכולוגי המתמקד ברופא מסן-פרנסיסקו שנקלע לעולם מסוכן ואלים של זהות מוטעית, שחיתות משטרתית ומחלות נפש. הטיזר די מעורפל בשלב זה, אבל יו לורי נמצא שם וזו סיבה מספיק טובה לבדוק את זה.
~
9. Designated Survivor / ערוץ: ABC
יוצר: דיוויד גוגנהיים
תאריך עלייה לשידור: 21 בספטמבר 2016
עוד סדרה חדשה שחבה את תשומת הלב שהיא מקבלת לכוכב שבמרכזה היא Designated Survivor, שמחזירה למסך את קיפר סאת'רלנד. אחרי שנים בהן התרגלנו לקרוא לו ג'ק באואר, בקרוב נתחיל לגלגל על הלשון את השם טום קירקמן – חבר במחלקת השיכון והפיתוח העירוני, שנאלץ למלא את מקום נשיא ארה"ב לאחר שהלה נהרג, יחד עם שאר חברי הקבינט, בעת פיצוץ שאירע במהלך נאום מצב האומה. לא ברור כרגע האם יש צד אקשני לסדרה הזו או שהיא תתמקד יותר בתהליך החניכה של סאת'רלנד כ"נשיא נולד". בעיקרון, דרמת מתח פוליטית עשויה להיות עסק מרתק אבל קיפר סאת'רלנד מבוית בחליפה בתוך מסדרונות השלטון, לא נשמע כמו הדבר הכי אטרקטיבי בעולם. במצב כזה, אני אופתע אם הדבר הזה ישרוד יותר מעונה אחת.
~
8. Atlanta / ערוץ: FX
יוצר: דונלד גלובר ("קומיוניטי")
תאריך עלייה לשידור: 6 בספטמבר 2016
דונלד גלובר. שחקן ("קומיוניטי"), תסריטאי ("רוק 30"), סטנדאפיסט ("ווירדו"), מוסיקאי (צ'יילדיש גמבינו). כן, לא מעט דברים הספיק לעשות הברנש הזה ב-32 שנות חייו, ובקרוב הוא ינחת בחלקת הטלוויזיה של ערוץ FX עם קומדיה שיצר, כתב והפיק בשם "אטלנטה". הסדרה תתמקד בשני דודנים הפועלים בסצנת הראפ באטלנטה, בה גדל גלובר ופעל כמוסיקאי. הבמאי היפני הירו מוראי, שביים רבים מן הקליפים של צ'יילדיש גמבינו (Sober, Telegraph Ave, Sweatpants) וכן את הסרט הקצר של גלובר, "Clapping For The Wrong Reasons", יעמוד מאחורי בימוי הסדרה.
~
7. The Get Down / ערוץ: Netflix
יוצרים: באז לורמן ("מולן רוז'", "גטסבי הגדול"), סטיבן אדלי גוירגיס
תאריך עלייה לשידור: 12 באוגוסט 2016
קולנית יותר, מוגזמת יותר, מופרכת יותר, נוצצת יותר – אבל מספיק לדבר על העונה השנייה של "אימפריה". אם סבוניית ההיפ-הופ של לי דניאלס היא גם הגילטי פלז'ר שלכם, יתכן שתרצו לבדוק את הדרמה המוזיקלית החדשה של באז לורמן. האיש והאקסס שאחראי על ספקטקלים קולנועיים כמו "מולן רוז'" ו"גטסבי הגדול", מגיע לנטפליקס עם סדרה על חבורת צעירים רבגונית מהברונקס, בניו-יורק של שנות ה-70. למען ההגינות, יש לציין שהיא נראית הרבה פחות טראשית מהסדרה של דניאלס ומעניין האם הווייב האמיתי שלה הוא אכן מה שמשתקף מהטריילר המקפיץ הזה.
~
6. Search Party / ערוץ: TBS
יוצרים: שרה-ויולט בליס, צ'רלס רוג'רס ("Fort Tilden") ומייקל שוולטר ("קיץ אמריקני חם ורטוב")
תאריך עלייה לשידור: 21 בנובמבר 2016
יש לי תחושה שהקומדיה השחורה הזו תעבור להרבה אנשים מתחת לרדאר, אבל הטון של הטריילר מצא חן בעיני והעובדה שהיא הוקרנה השנה בפסטיבל SXSW בהחלט תורמת לאפיל שלה. אלייה שאוקט המתולתלת ("משפחה בהפרעה"), מגלמת צעירה היפסטרית אובדת, שמוצאת את יעודה בהתחקות אחר מכרה נעדרת מן העבר בשם שנטל וויטרבוטום. לצורך המשימה היא מגייסת כמה מחבריה המשעשעים ויוצאת אל הלא נודע, בין שיחות בבתי קפה וחימום אוכל במיקרו. נראה חמוד לאללה.
~
5. Big Little Lies / ערוץ: HBO
יוצר: דייוויד אי. קלי ("אלי מקביל"); בימוי: ז'אן מארק ואלה ("קרייזי", "הרס"); על-פי ספרה של ליאן מוריארטי
תאריך עלייה לשידור: 2016/2017
ניקול קידמן, ריס וית'רספון ושיילין וודלי מאחדות כוחות בסדרת טלוויזיה חדשה בהפקת דייוויד אי. קלי, תחת שרביט הבימוי של ז'אן מארק ואלה. למרות שוודלי אף פעם לא הרשימה אותי במיוחד ודייוויד אי. קלי לא הרים פרויקט מצליח כבר די הרבה זמן, מדובר בכל זאת באסופת כשרונות מסקרנת שעתידה להפיח חיים ברומן של ליאן מוריארטי, "שקרים קטנים גדולים" (שראה אור בעברית השנה, בהוצאת כנרת זמורה ביתן). "סיפור מבריק על בעלים־לשעבר ונשים חדשות, שערוריות בחצר בית הספר, והשקרים הקטנים והקטלניים שאנו מספרים לעצמנו כדי לשרוד", מציינת הכריכה האחורית המפתה. ביוני, וית'רספון העלתה לטוויטר תמונה מסיום הצילומים כך שהסדרה מן הסתם כבר בשלבי עריכה. נקווה שנזכה להציץ בה עוד השנה.
~
4. Insecure / ערוץ: HBO
יוצרת: איסה ריי ("Awkward Black Girl")
תאריך עלייה לשידור: 9 באוקטובר 2016
בשנים האחרונות נראה כי סדרות רשת הן כרטיס ביקור מעולה עבור יוצרים שמבקשים להשתחל לליגה של הגדולים. לא רבים ידעו מי זה אודי כגן לפני סדרת הרשת "משיח", אך כיום הוא כבר חתום על חוזה טאלנט בקשת עם תכנון להביא את מנהל האורחן שלו לכל סלון בישראל. סדרת רשת מצליחה היא ערובה לא רק לכשרון וליכולות של היוצרים והשחקנים אלא גם ליכולתם להביא קהל.
HBO תעלה בקרוב שתי סדרות חדשות שיוצריה צמחו במדיום האינטרנטי: High Maintenance, שיצר הזוג הנשוי בן סינקלייר וקטג'ה בליצ'פלד, על סוחר סמים שמספק משלוחי מריחואנה ללקוחותיו הניו-יורקים; ו"Insecure", של התסריטאית והשחקנית איסה ריי, יוצרת סדרת הרשת "Awkward Black Girl". הקומדיה החדשה שלה תעסוק בחוויות המביכות, בחברויות ובמצוקות של שתי נשים שחורות (אחת מהן בגילומה של איסה ריי עצמה). I'm With Her.
~
3. Better Things / ערוץ: FX
יוצרים: לואי סי. קיי. ופמלה אדלון ("לואי")
תאריך עלייה לשידור: 8 בספטמבר 2016
אני מרגיש שעלי להתוודות. עד היום לא ראיתי שום פרק של "לואי". לא יצא. גם לא את סדרת הרשת החדשה של לואי סי. קיי, "הוראס ופיט". זה בטח יקרה מתישהו. אך אם זה לא מספיק, לרשימת השלמות הלואי סי. קיי שלי תצטרף בחודש הבא "Better Things” שיצר יחד עם פמלה אדלון (שגם מככבת בתפקיד הראשי). הקומדיה, שתעלה בערוץ FX, עוסקת באם גרושה המגדלת לבדה את שלושת בנותיה. העונה הראשונה כוללת 10 פרקים כשעל בימוי הפיילוט חתום הקומיקאי הג'ינג'י.
~
2. Crisis in Six Scenes / ערוץ: Amazon Video
יוצר: וודי אלן
תאריך עלייה לשידור: 30 בספטמבר 2016
בגיל 80, אחרי 46 פיצ'רים, סרט טלוויזיה וארבעה קצרים, וודי אלן מצטרף לגל הקולנוענים שמבקשים לכבוש את המסך הקטן ומביים לראשונה סדרה קומית בת 6 פרקים, בני חצי שעה כל אחד. "אין לי מושג איך נכנסתי לזה", אמר אלן בזמנו, "אין לי שום רעיונות ואני לא בטוח מאיפה להתחיל". אז לא רק שאלן מצא בסוף רעיונות, הוא גם חוזר להפעיל את שרירי המשחק הקומיים שלו בעלילה המתרחשת בשנות ה-60 וכוללת את מיילי סיירוס ואיליין מיי (שהשתתפה גם ב"נוכלים בגרוש"). "משבר בשש סצנות" הוא שיתוף פעולה נוסף בין וודי אלן לאמזון, אשר מימנה והפיצה לאחרונה את סרטו החדש, "קפה סוסייטי".
~
1. The Young Pope / ערוצים: HBO, Canal+, Sky Atlantic
יוצר: פאולו סורנטינו ("יפה לנצח", "נעורים")
תאריך עלייה לשידור באירופה: אוקטובר 2016
קולנוע הוא חוויה אסתטית עם אווירה בעוד שטלוויזיה היא ראשים מדברים במדיום שוטס וקלוז-אפס? הצחקתם לי את ה-HD. פאולו סורנטינו, הבמאי האיטלקי של "זה בוודאי המקום", "יפה לנצח" ו"נעורים", מביא לטלוויזיה את האסתטיקה הסימטרית הגרנדיוזית שלו – בחסות צלמו הקבוע, לוקה ביגאצי – יחד עם ג'וד לאו ודיאן קיטון, במיני סדרה בת שמונה פרקים שתערוך את בכורתה בפסטיבל ונציה הקרוב. "האפיפיור הצעיר", תעסוק בדמותו של לני בלארדו, הידוע בכינויו "פיוס ה-13", האפיפיור האמריקאי הראשון בהיסטוריה. בשתי מילים: Looks Delicious.
~
כמו כן, בחודשים הקרובים נזכה לראות גם את: Divorce עם שרה ג'סיקה פרקר (HBO); הדרמה המשפטית החדשה של דייוויד אי. קלי, Goliath, בכיכובו של בילי בוב תורנטון (אמזון); The Crown, שיצר פיטר מורגן וביים סטיבן דלדרי, על תקופת כהונתה של המלכה אליזבת' השנייה; Maniac, קומדיה של קארי פוקונגה עם ג'ונה היל ואמה סטון, ו-The OA אפופת החשאיות של יוצרי "שמע את קולי" ו"המזרח" – בריט מרלינג וזאל בטמנגליז' (נטפליקס).
פוסט זה פורסם בקטגוריה בקרוב!, טלוויזיה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על סדרות חדשות 2016: היכונו לז'אן מארק ואלה, וודי אלן ופאולו סורנטינו

  1. noam הגיב:

    אתה אחד הטובים בעולם חבר, תודה רבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s