חתולים נעלמים ומקקים ממאדים: 10 סרטים יפנים לצפות להם בשנת 2016

LHC
במידה ואתם שואלים את עצמכם מתחת לכר, היכן ניתן למצוא בימים אלו קולנוע מקורי ומבדר, עם נרטיבים מגניבים וחזון אמנותי, שמנפיק סרטי ז'אנר לצד דרמות מעודנות? ובכן, ככל הנראה ביפן. כבר עכשיו ניתן לקבוע כי ארץ השמש העולה הולכת להמטיר על קדקדינו כמה וכמה יצירות מעניינות השנה, ובהנחה שקצת מאסתם בקולנוע ההוליוודי שמלעיט את המסכים בעוד ועוד גיבורי-על, מאתחל סדרות, מפיק המשכונים ומרחיב יקומים קיימים, ייתכן שתרצו למרקר את העשירייה הבאה ביומנים.
~
1. Litchi Hikari Club / בימוי: אייסוּקֶה נאיטוֹ
מהקולות הייחודיים, המקוריים והמבטיחים שפועלים כיום בקולנוע היפני הז'אנרי. אחרי סרט האימה הקטן "בואו נגרום למורה להקים מועדון הפלות" (2012), וסרט אימת הנעורים המטורלל "פאזל" (2014), הבמאי אייסוּקֶה נאיטוֹ מתלבש על עיבוד לייב אקשן למנגה של אוּסאמארוּ פוּרוּיה, "ליצ'י☆היקארי קלאב", שבתורה מבוססת על מחזה שהעלה ההרכב התיאטרוני "טוקיו גראנד גוויגנול" (Tokyo Grand Guignol).
העלילה עוסקת בתשעה בנים יפים שחברים באחוות "מועדון האור", הממוקמת במפעל נטוש בעיר תעשייתית. הם מנסים ליצור מכונה בעלת אינטליגנציה מלאכותית הפועלת על פרות ליצ'י, ומתחרפנים ככל שמתגברים הקונפליקטים הפנימיים בקבוצה. הסרט הוקרן אשתקד בפסטיבל בוסאן ועתיד לעלות ביפן בעוד כחודש. העיצוב האמנותי התעשייתי בשחור וכתום נראה אדיר ואפל; תוסיפו לזה את העלילה הפסיכית ואת הבימוי של אייסוּקֶה, וקיבלתם את אחד מסרטי האימה הכי מסקרנים של 2016.
~
2. Creepy / בימוי: קיושי קורוסאווה
ברשימת הסרטים הטובים ביותר לשנת 2015, שערך מגזין הקולנוע הנודע "מחברות הקולנוע", נבחר סרטו האחרון של קיושי קורוסאווה, "מסע אל החוף", לנעול את העשירייה הנחשקת. כמי שנמנה על אוהדיו של קורוסאווה, משמח היה לראות את ההערכה לה זכה הבמאי היפני מצד כתב העת הצרפתי (שלא באה משום מקום אגב, אם לוקחים בחשבון את השתתפותו בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן).
בסרטו החדש, "קריפי", קורוסאווה צולל חזרה אל ז'אנר האימה שכה מזוהה עמו, עם סיפור על בלש בדימוס שמתבקש לבחון מחדש תיק על משפחה שנעלמה לפני 6 שנים. אלו מכם שראו את "טוקיו סונטה", לא יתקשו לזהות את טֶרוּיוּקי קגאווה – מי שגילם בסרט את אב המשפחה ועבד עם קורוסאווה גם במיני סדרת הטלוויזיה, "מסוגפות". הסרט מבוסס על רומן מאת יוטאקה מָאֵקאווה, ועתיד לעלות ביפן באמצע חודש יוני.
~
3. If Cats Disappeared From the World / בימוי: אקירה נאגאי
מה היה קורה לו גיליתם שנותר לכם זמן קצר לחיות ולפתע השטן היה מתגלה ומציע להאריך את חייכם, ובלבד שתבחרו להעלים משהו אחד מן העולם? זוהי הדילמה עמה מתמודד גיבורנו, בסרט ששמו יעורר אימה בכל חובב יוטיוב כפייתי, "אילו חתולים נעלמו מן העולם". הסרט מבוסס על רומן הביכורים של מפיק הקולנוע גֶנֶקי קאוואמוּרה, כשאת התפקיד הראשי מגלם מי שהפליא בשיסופיו לאורך טרילוגיית "רורואוני קנשין", טאקרוּ סאטוֹ.
~
4. Rip Van Winkle's Bride / בימוי: שונג'י איוואי
אחרי פאזה רוברט זמקיסית אליה נקלע שוּנג'י איוואי, במסגרתה התנסה באנימציית רוטוסקופ ויצר סרטים (כמו "תיק הרצח של האנה ואליס") ווידיאו-קליפים, הבמאי העדין והרגיש של "הכל אודות לילי צ'ו-צ'ו" ו"פרפר זנב הסנונית" חוזר לצלם דמויות בשר ודם. סרטו החדש, "כלתו של ריפ ואן וינקל" (כותרת שמרפררת לדמות מתוך הסיפור הקצר של וושינגטון אירווינג), עוסק בליל הכלולות ובחיי הנישואים הטריים והבעייתיים של בחורה צעירה מטוקיו.
המצלמה הרחפנית בסרטים של שוּנג'י איוואי מסוגלת להפוך גם זבוב מקרטע לאימג' רך ונוגה עם תאורה מושלמת, ונראה שגם הפעם נזכה לשזוף את עינינו בכמה שוטים יפים במיוחד (רק בפלטת צבעים סגרירית וסגלגלה יותר). את התפקיד הראשי מגלמת הארוּ קוּרוֹקי, שזכתה בשנת 2014 בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל ברלין על תפקידה בסרטו של יוז'י ימאדה, "הבית הקטן".
~
5. After the Storm / בימוי: הירוקאזו קורה-אדה
הירוקאזו קורה-אדה סיפק לנו את אחד הסרטים הכי יפים לשנת 2015, ולמרבה האושר נראה כי לא נאלץ לחכות זמן רב מדי עד שינפיק תחת ידיו המיומנות יצירה חדשה. ב"אחרי הסערה", קורה-אדה חוזר לשתף פעולה עם הירושי אבֶּה, ששיחק עד כה בשניים מסרטיו ("המשאלה", "עדיין מתהלכים") ובסדרת הטלוויזיה שביים לפני כשלוש שנים, Going My Home. עלילת הסרט תתמקד בסופר דועך שמוצא את עצמו בדירה אחת עם אמו, גרושתו ובנו הצעיר, כשבחוץ משתוללת סערת טייפון. החזאים צופים כי בדומה לשנה שעברה, יש סיכוי שנמצא אותו כבר בפסטיבל קאן הקרוב. ביפן הוא יעלה לקראת סוף חודש מאי.
EDTTS
[Pic via GAGA]
~
6. Terra Formars / בימוי: טקאשי מייקה
שנה אחרי שביים דרמה רפואית בקנייה, טקאשי מייקה חוזר לטריטוריית המד"ב עם עיבוד למנגה האולטרה אלימה של יו סאסוגה (Yū Sasuga) וקניצ'י טאצ'יבּאנה (Kenichi Tachibana), "טרה פורמארס". על מנת להכין את סביבת מאדים להתיישבות אנושית, נשלחים לכוכב האדום מקקים שעברו שינוי גנטי המאפשר להם ללכת. בשנת 2599, משלחת יפנית נוחתת על מאדים כדי להוציא את המקקים, רק שאין להם מושג מה מחכה להם שם. קשה לדעת איך ילך העיבוד של מייקה אבל השוט האחרון בטריילר לפחות, נראה אכזרי במיוחד.
~
7. Lowlife Love / בימוי: אייג'י אוצ'ידה
קומדיה שחורה חדשה מהבמאי של Greatful Dead, אייג'י אוצ'ידה. Third Window Films, שהפיצו את סרטו הקודם בדי.וי.די, פצחו בקמפיין גיוס תרומות בקיקסטארטר למען הפקת Lowlife Love – סרט על במאי אינדי שחווה לפני שנים הצלחה עם להיט קולנועי קטן, אך דשדש מאז מאחר ולא הסכים להתפשר על "יושרתו האמנותית". לאחר תקופה ארוכה בה ניצל את חבריו, מגיע לידיו תסריט מושלם. האם הוא יצליח להרים את הפרוייקט ולהציל את הקריירה שלו? הטריילר נראה משעשע ומאוד מבטיח עם מבט מעניין על סצנת קולנוע האינדי היפנית.
~
8. The Actor / בימוי: סאטוקו יוקוהאמה
הללויה! יש במאית אין דה האוס. 7 שנים לקח לסאטוקו יוקוהאמה להרים סרט חדש מאז הקומדיה השחורה "המהות החשופה של החיים" עם קניצ'י מטסויאמה. והנה, החודש עולה לאקרנים ביפן "השחקן" – קומדיה נוספת שמתרחשת בתעשיית הקולנוע היפנית, והפעם על ברנש בן 37 שנחשב לשחקן המשנה הטוב ביותר בתחומו. בהמשך הוא מוצא אהבה ונקלע לנקודת מפנה בחייו. יוקוהאמה כתבה את התסריט על-פי ספרו של זוכה פרס אקוטגווה, אקיטוֹ אינוּי.
~
9. The Inerasable / בימוי: יוֹשיהירוֹ נקאמוּרה
החל משנת 2004, הבמאי יוֹשיהירוֹ נקאמוּרה גיבש לעצמו פילמוגרפיה מכובדת למדי שנעה בין דרמות, מתח ומסתורין. בין סרטיו הבולטים ניתן לציין את: Fish Story מ-2009, See You Tomorrow, Everyone מ-2013 ואת The Snow White Murder Case שעלה לפני שנתיים. השנה עתידים לצאת שני סרטים בבימויו, אחד מהם הוא סרט האימה The Inerasable. במרכז העלילה ניצבת סופרת מסתורין בשם I, שמתבקשת לחקור דירה שעולים בה רעשים משונים. עם התקדמות החקירה, היא חושפת את המאורעות האפלים שפקדו את הדיירים הקודמים במקום. הסרט מבוסס על רומן מאת פוּיוּמי אוֹנוֹ, שזכה בשנת 2013 בפרס ספרותי על-שם ימאמוטו שוגורו.
~
10. Bitter Honey / בימוי: גאקוּריוּ אישי
את העשירייה סוגר סרט חדש של גאקוּריוּ אישי. במאי הפולחן היפני עשה פניית פרסה בסרטו האחרון, That's It, לעבר הסגנון הקינטי העצבני שאפיין את תחילת קריירת הפאנק הקולנועית שלו. עם "דבש מריר" לעומת זאת, נראה כי הוא שב למתכונת רגועה יותר אך עם סיפור לא פחות מוזר ביחס לסרטיו האחרונים. העלילה, שמבוססת על ספרו של סאיסיי מוּרוֹ מ-1959, עוסקת בדג זהב אדום שמסוגל לשנות צורה לבת אנוש אשר מתגוררת בביתו של סופר מזדקן. אה כן, ויש גם רוח רפאים של אישה שהסופר הכיר בעבר. חגיגה באדום.
פוסט זה פורסם בקטגוריה בקרוב!, יפן, קולנוע יפני. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על חתולים נעלמים ומקקים ממאדים: 10 סרטים יפנים לצפות להם בשנת 2016

  1. שיה הגיב:

    סקירה מעולה. תודה.

  2. don הגיב:

    כתבה שעושה חשק להמשך השנה. עכשיו נשאר לראות מה הגזרה הדרום קוריאנית תביא לנו השנה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s