פסטיבל קולנוע גאה 2015

Xen
היכונו לצבעי הקשת! אירועי חודש הגאווה מתקדמים לעברנו בדילוגי ג'ודי גרלנד, כשביניהם נוכל למצוא את פסטיבל הקולנוע הגאה TLV 2015, אשר יחגוג השנה עשור להיווסדו. הפסטיבל, בניהולו של יאיר הוכנר, יפתח ביום שבת ה-6 ביוני, ויתפרש על פני עשרה ימים צפופים.
בין האורחים שיגיעו השנה ניתן למנות את הבמאית הליטאית אלנטה קאביטה, זוכת פרס הבימוי בפסטיבל סאנדנס האחרון על סרטה "הקיץ של סַנְגָיילֵה"; את התסריטאית-במאית-מפיקה, אנג'לה רובינסון, מהכוחות היצירתיים העומדים מאחורי סדרות כמו "דם אמיתי" ו"ישנן בנות", שתגיע לפסטיבל לרגל הקרנת סרטה D.E.B.S, שחגג אשתקד עשור ליציאתו; וכן את הבמאי מרק כריסטופר והמפיק ג'ונתן קינג, שיכבדו בנוכחותם את הקרנת גרסת הבמאי ל"מועדון 54" (במקור מ-1998), שהוקרנה לאחרונה בפסטיבל ברלין.
בין כל מקבצי הקצרים, הסרטים העלילתיים והסרטים התיעודיים, יוקרנו גם 10 הסרטים הבאים, שחלקם ודאי יהבהבו לכם מסקירות שונות שערכתי בבלוג לאורך השנה, וכעת יקבלו הזדמנות לזרוח על המסך הגדול בסינמטק התל-אביבי.
~
1. הריח שלנו / בימוי: לארי קלארק / צרפת / 2014
עשרים שנה חלפו מאז הימם הצלם והבמאי האמריקני, לארי קלארק, את הצופים עם "קידס" – סרט שהיווה תמונת מראה עכורה ופרובוקטיבית לעולמם הלא תמים בעליל של בני הנוער בארה"ב, לרבות צריכה מוגברת של חומרים ממכרים, סקייטבורדינג, מסיבות, אלימות, אונס וסקס לא מוגן שמוביל לתוצאות הרסניות. את התסריט כתב בזמנו סקייטר צעיר ואלמוני, שהרשים את קלארק לאחר שפגש בו במקרה בוושינגטון סקוור פארק. אותו סקייטר היה למעשה הרמוני קורין – מי שלימים יוביל קריירה קולנועית עצמאית וחזקה משלו. מאז "קידס", ביים קלארק כמה סרטים שערורייתיים נוספים – "ילד רע", בכיכובו של בראד רנפרו המנוח, ו"קן פארק" (שהתבסס ברובו על תסריט נוסף של קורין), הם הבולטים שבהם – שתיארו גם הם, כל אחד בדרכו המטרידה, את חייהם הדפוקים של מתבגרים אמריקאים.
בשנה שעברה, פקד הבמאי בן ה-71 את פסטיבל ונציה, כשבאמתחתו יצירה קולנועית חדשה – "הריח שלנו". הפעם כיוון קלארק את עדשת המצלמה אל חייהם של סקייטרים צרפתים מתבגרים (המגולמים על-ידי נון-אקטרס) וברוח סרטו הראשון, הפקיד את מלאכת התסריט בידיו של צעיר שחבר לסקייטרים אמיתיים וכתב מתוך התבוננות בהם. בשונה מסרטיו הקודמים, "הריח שלנו" כולל גם זווית הומוסקסואלית מובהקת, מה שמבהיר את נוכחותו בפסטיבל לקולנוע גאה. האמת, לא זכור לי מתי בפעם האחרונה הוקרן סרט של לארי קלארק בארץ, כך שזו בהחלט הזדמנות נדירה שכדאי לנצל.
~
2. קסניה / בימוי: פאנוס ה. קוטראס / יוון / 2014
בשנת 2009 התארח הבמאי היווני העצמאי פאנוס ה. קוטראס, בפסטיבל לקולנוע גאה עם סרטו השלישי, "סטרלה". כעת, שנה לאחר שהוקרן בפסטיבל קאן במסגרת "מבט מסוים", מגיע למחוזותינו סרטו החדש – מלודרמה יוונית מקסימה בשם "קסניה". לאורך 134 דקותיו, מגולל הסרט את סיפור מסעם של שני אחים היוצאים לאתר את אביהם המנוכר, על רקע המציאות הכלכלית המרוסקת וגל הגזענות השוטף את יוון. אחד ההיי-לייטס של הפסטיבל מבחינתי.
~
3. איך לנצח תמיד בדמקה / בימוי: ג'וש קים / תאילנד / 2015 
שני נציגים מעניינים מגיעים אלינו השנה מדרום מזרח אסיה. הראשון הוא סרט הביכורים התאילנדי של ג'וש קים, שמשך את תשומת לבי עוד כשהוקרן השנה בפסטיבל ברלין. "איך לנצח תמיד בדמקה", מגולל סיפור התבגרות של ילד יתום מהורים, שאחיו הגדול עתיד להשתתף בלוטו גיוס – בתאילנד, גברים בגיל 21 נאלצים לבחור להתנדב לשירות צבאי בן חצי שנה, או לחילופין לקחת חלק בהגרלה שעשויה להעניק להם פטור (פתק שחור) או חובת גיוס למשך שנתיים (פתק אדום). בתוך כך יש גם סיפור אהבה גאה שבוודאי תורם למפלס ה-Feels.
~
4. התנהגות הולמת / בימוי: דזירה אקוואן / ארה"ב / 2014
עוד כשזמזם סביבו הדיבור בסאנדנס, כל שכן לאחר צפייה בקטע מתוכו, היה ברור כי הסרט הראשון של הבמאית-תסריטאית-שחקנית האירנית, דזירה אקוואן, יזכה אותה בטייטל הפופולארי "לינה דנהאם החדשה". זמן לא רב אחר כך ו – הופ! – אקוואן הפציעה לשלושה פרקים בעונה הרביעית של "גירלז". את קווי הדמיון ליוצרת הניו-יורקרית המצליחה, נוכל כולנו לבחון ב"התנהגות הולמת", בו מגלמת אקוואן צעירה ביסקסואלית ברוקלינאית, המנסה לשקם את חייה אחרי פרידה ולצאת מהארון מול משפחתה האיראנית. עכשיו היא רק צריכה להוציא ממואר שערורייתי ולהרגיז כמה רפובליקנים.
~
5. אבא גדול אבא קטן וספורים אחרים / בימוי: דאנג די פאן / וייטנאם / 2015
בחזרה לדרום מזרח אסיה, והפעם: וייטנאם. גם "אבא גדול אבא קטן וספורים אחרים" הוקרן בפסטיבל הקולנוע בברלין, וכמו סרטו של ג'וש קים, הוא לטעמי מהנציגים היותר מושכים שהתמודדו השנה על פרס טדי. הדרמה הווייטנמית הזו מגיעה כחמש שנים לאחר יצירתו הקודמת של דאנג די פאן, "באי, אל תפחד!". עלילתה מתרחשת בסייגון בשנות התשעים המאוחרות, ומתמקדת בבחור צעיר שעוזב את הכפר לטובת לימודי צילום בעיר הגדולה, ומתאהב בשותפו לדירה.
~
6. הגבר הרביעי בחוץ / בימוי: אנדרו נאקמן / ארה"ב, 2015
סרט הנעילה של הפסטיבל, שהוקרן בבכורה עולמית לפני שבועות ספורים בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של סיאטל. "הגבר הרביעי בחוץ", שיוקרן בנוכחות השחקן הראשי אוון טוד, עוסק במכונאי לקראת אמצע שנות העשרים לחייו, שלאחר לילה של שיכרות עם שלושה חברי ילדות, מנחית עליהם הפתעה ויוצא מן הארון. זהו סרטו הארוך הראשון של הבמאי אנדרו נאקמן, ומבט בסצנה המשעשעת הבאה, לגמרי מזמין לבדוק מה עוד יש לו להציע.
~
7. הדוכס מבורגנדי / בימוי: פיטר סטריקלנד / אנגליה / 2014
הבריקו את השוט וצחצחו את מגפי העור! לאחר שהוקרנה בטורונטו, לונדון, רוטרדם ושלל פסטיבלים נוספים, פנטזיית הארט האוס הלסבית של פיטר סטריקלנד ("ברבריאן סאונד סטודיו"), מגיעה סוף סוף לטעון את הסינמטק התל-אביבי בטונים סאדו-מזוכיסטיים מעוררים, תוך שימוש במעטפת ויזואלית שנראית מוקפדת וחושנית כאחד. במרכז "הדוכס מבורגנדי": מערכת יחסים אינטימית מתפתחת בין חוקרת פרפרים עשירה למנהלת משק הבית החדשה שלה. ביי ביי מיסטר גריי.
~
8. אני מרגיש דיסקו / בימוי: אקסל רניש / גרמניה / 2013
דרמת התבגרות מגרמניה שנראית שופעת קאמפ, הומור ושפמים. היא עוסקת במערכת יחסים לא קלה ששוררת בין אב ובנו, לאחר שאירוע בלתי צפוי משנה את חייהם. "אני מרגיש דיסקו" הוא סרטו הארוך השני של הבמאי והשחקן הגרמני אקסל רניש (קדם לו הפיצ'ר Heavy Girls, וכן שורה ארוכה של סרטים קצרים), ומגיע לכאן לאחר שהסתובב בלא מעט פסטיבלי קולנוע גאים ואחרים בשנתיים האחרונות.
~
9. כולי שלך / בימוי: דויד למברט / בלגיה / 2014
לפני שלוש שנים, כיכב סרטו הראשון של הבמאי הבלגי דויד למברט, "מעבר לקירות", בפסטיבל קאן. לפסטיבל הקולנוע הגאה יגיע השנה סרטו השני, דרמדי דוברת צרפתית בשם "כולי שלך". עלילת הסרט מתחקה אחר דמותו של יצאן ארגנטינאי צעיר שנקלע למשולש אהבים עם אופה בלגי עגלגל מידות ועם אחת מעובדות המאפייה.
~
10. גורל ידוע מראש / בימוי: מייקל ספיריג, פטר ספיריג / אוסטרליה / 2014
מד"ב וקולנוע גאה? Count Me In! במקרה שלהלן מדובר בסרט מסע בזמן מבית היוצר של האחים האוסטרליים פיטר ומייקל ספיריג, מי שתרמו להיסטוריית ייצוגי הערפדים על המסך הגדול עם הסרט Daybreakers. "גורל ידוע מראש", שהוקרן בין השאר בפסטיבל פנטזיה 2014, מבוסס על סיפור קצר מאת רוברט א. היינליין (All You Zombies), ומגייס לשורותיו את א'יתן הוק – שחקן שכבר הוכיח את יכולתו המרשימה לנוע בזמן בסרט אחד.
~
*את הליין-אפ המלא, תוכלו לקרוא באתר הרשמי של הפסטיבל.
מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה בקרוב!, גאווה ודעה - קולנוע קווירי, פסטיבלי קולנוע. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s