הסדרות החדשות של עונת הסתיו 2013-2014: דרמות

Blist
במציאות בה ניתן לצפות ב"Avengers" בטבּלט תוך נסיעה ברכבת ורגע אחר כך להמשיך עם "סוכני ש.י.ל.ד" מול 60 אינטש בסלון, ההבחנה בין המדיום הקולנועי לטלוויזיוני כבר לא ברורה כבעבר. יתר על כן, עבור צפייה בדמויותיהם החדשות של ג'ון מלקוביץ', מתיו מקונוהיי, וודי הרלסון, קיליאן מרפי, ג'יימי בל ואמיל הירש, לא תיאלצו לשלם 38 שקלים חדשים – מספיק שתלחצו על כפתור ה-ON בשלט. את זליגתם של כוכבי הקולנוע למסך הטלוויזיה ניתן לראות כאחת ההשלכות לאופן בו אנו צורכים כיום בידור ואמנות או כגורם נוסף שמעיד על מצבו הנוכחי של כל אחד מן המדיומים שהגדרתם אינה חקוקה בסלע.
במידה ופספסתם, עד כה סקרתי בבלוג את הסדרות החדשות של עונת הסתיו בטלוויזיה האמריקנית והבריטית, מתחום המד"ב והפנטזיה ומתחום הקומדיות. כעת, הגיע הזמן לעטות ארשת השמורה לאירועים ממלכתיים ולבחון אילו דרמות חדשות יעלו על המסכים בתקופה זו של סוף 2013 / תחילת 2014.
~
10. Mind Games (ערוץ: ABC)
מפיק וכותב: קייל קילן
תאריך עליה לשידור: אמצע העונה (2014)
אם לדמיין את עצמי עומד מול מנהלי ABC בשיער מסורק למשעי וחליפת שלושה חלקים, בניסיון להבריק בתמרונים רטוריים שישכנעו אותם להעניק לי את האשראי ליצירת הסדרה הבאה – שעונה לשם Mind Games  – הייתי מתאר אותה כ"Inception של נולאן, רק בלי כל הקטע הזה של החלומות". את המנה הזו ניתן היה מן הסתם להגיש בכל תיבול ז'אנרי שהוא, אך לבסוף נשלפה מתפריט הדרמה הקומית. אמנם הניסיון ללחוץ על בלוטות הרגש נראה מעט מוגזם והסגנון חסר את האדג' המתבקש מסדרה מן הסוג הזה, אך אני מעריך שיש לה פוטנציאל. כמו שאומרים על האיום האיראני, נחכה ונראה.
~
9. Hostages (ערוץ: CBS)
פיתוח: אלון ארניה, ג'פרי נחמנוף (עפ"י הסדרה הישראלית של עמרי גיבעון ורותם שמיר)
תאריך עליה לשידור: 23 בספטמבר, 2013
בעוד שדמות האם ב"חטופים" נאלצת לבחור בין חיי משפחתה לבין ביצוע רצח, אנחנו נאלצים לבחור בין איילת זורר לבין טוני קולט – פשע לא קטן בפני עצמו – שכן הסדרה הישראלית שעלתה לאחרונה על המסך, זכתה לעיבוד אמריקאי שעולה במקביל בארה"ב. למעשה, נשאלת השאלה מדוע איילת זורר לא מגלמת את אותו התפקיד בשתי הגרסאות? אם סיימון קאוול יכול לשפוט ב"אקס פקטור" האמריקאית והבריטית גם יחד, אין שום סיבה שזורר לא תעמוד במשימה זו תוך שימוש משכנע בשתי שפות עם מבטא הולם.
~
8. Penny Dreadful (ערוץ: Showtime)
יוצר: ג'ון לוגן (תסריטאי "הוגו"), בהפקה משותפת עם סם מנדז ופּיפּה האריס
תאריך עליה לשידור: 2014
סדרת אימה פסיכו-סקסואלית שמקומה הטבעי היה מן הסתם בין סדרות המד"ב והפנטזיה, אלא שהטיזר צץ אך לאחרונה אז תסלחו לי על מתיחת גבולות הז'אנר. זירת ההתרחשות של Penny Dreadful, היא לונדון הויקטוריאנית בה מתגוררות כמה דמויות ספרותיות איקוניות שלא הייתם רוצים להיתקל בהן בסמטה אפלה, כמו ד"ר פרנקינשטיין, דוריאן גריי והרוזן דרקולה. הסדרה, אותה מפיק בין השאר סם מנדז (סקייפול), תתחקה אחר מקורן של הדמויות הללו ותעלה בערוץ שואוטיים בשנה הבאה.
אגב, אם היו שואלים אותי, התפקיד של דוריאן גריי תמיד נראה לי תפור על אנדריי פז'יק, אך מאחר ולא שאלו אותי, יגלם אותו בסדרה השחקן ריב קרני (שבין תפקידיו הנודעים ניתן למצוא את ספיידרמן, בגרסת המחזמר).
~
7. Mob City (ערוץ: TNT)
פיתוח: פרנק דרבונט ("המתים המהלכים")
תאריך עליה לשידור: 4 בדצמבר, 2013
אם אתם מחובבי "אימפריית הפשע", או סתם אוהבים לקבל את הגנגסטרים שלכם בכובעים אלגנטיים, סביר להניח שתמצאו שפה משותפת עם "Mob City". הסדרה, שתעלה בערוץ TNT לקראת סוף השנה, נוצרה ע"י פרנק דרבונט (מי שאחראי ללהיט הזומבים של AMC, "המתים המהלכים") ומבוססת על ספרו העיוני של ג'ון בונטין, "אל.איי נואר: המאבק על נשמתה של העיר המפתה ביותר באמריקה". עלילת הסדרה עתידה לפרוש את המאבק הארוך שניטש בין מפקד משטרת לוס אנג'לס, וויליאם פרקר, לבין המאפיונר היהודי, מיקי כהן, בשנת 1947. אם לשפוט על-פי הטריילר, It's going to get messy.
~
6. Breathless (ערוץ: ITV)
יוצרים: פול אנווין, פיטר גרימסדייל
תאריך עליה לשידור: 10 באוקטובר, 2013
דרמה תקופתית נוספת מגיעה הפעם מכיוון הבריטים, אם כי יש מי שפטרו אותה כחיקוי שקוף של "מד מן". האמת היא שקשה בימים אלה להיות דרמה טלוויזיונית שמתרחשת בסיקסטיז מבלי שידביקו עלייך את הסטיקר הזוהר של מתיו וויינר, ואמנם "מד מן" יש רק אחת (והעובדה שהיא עתידה להסתיים בעונה הקרובה, מדכאת אותי לא פחות מלאבד את הארנק), אבל צ'אנס תמיד אפשר לתת, בייחוד אם את מהממלכה המאוחדת ובפיך מבטא שלא ניתן לעמוד בפניו.
Breathless, עוסקת בחבורת רופאים שעובדת במחלקה הגניקולוגית בבית-חולים בלונדון של שנות השישים. אלו ימים בהן הפלה היא מעשה שאינו כחוק וגלולה למניעת הריון זה עתה נכנסה לשימוש. הסדרה כוללת 6 פרקים, כל פרק באורך 60 דקות. Trust In Me של אטה ג'יימס, הוא השיר שמלווה את הטריילר, למקרה שתהיתם.
~
5. True Detective (ערוץ: HBO)
יוצר: ניק פיזולאטו
תאריך עליה לשידור: ינואר, 2014
משנת 2011, פחות או יותר, נראה כי מתיו מקונוהיי החליט שאינו מוכן להיזכר יותר בתודעה האנושית כמי שמסתובב בלי חולצה בקומדיות רומנטיות אלא כמי שמסתובב בלי חולצה בסרטים רציניים ואם כבר עם בגדים – אז לפחות בסרטים שיכשירו אותו לאחוז בגאווה בפסלון המוזהב. אל הרשימה המכובדת שכוללת את: "בארני", "קילר ג'ו", "העיתונאי", "הסיפור של מאד", "הזאב מוול סטריט" ו"מועדון הקונים של דאלאס" (בו הוא מגלם הומופוב נשא איידס), מצטרפת דרמה משטרתית אפלה, בה יחד עם וודי הרלסון מיוסר המבע, מגלמים השניים צמד בלשים היוצא ללכוד רוצח סדרתי בלואיזיאנה, לאורך 17 שנה.
ייתכן שכמה מכם יוכו באלם לשמע ההצהרה הבאה, אך זו וודאי אינה סיבה ראויה למנוע אותה מכם: אני לא מחובבי וודי הרלסון ומתיו מקונוהיי. אף פעם לא עשו לי את זה. מבחינתי גם הגיוני ששניהם דרים בכפיפה אחת, בעיקר משום שתמיד הזכירו לי זה את זה. כמו אנשים שמתבלבלים בין בן סטילר לאדם סנדלר או ג'סי אייזנברג למייקל סרה, כך וודי הרלסון ומתיו מקונוהיי מחוברים בעולם האסוציאציות הפרוע שלי לאותו חבל טבור. אי לכך, העובדה שהשניים האלה אכן משחקים יחד, נראית לי בה בעת הגיונית ומפתיעה. על אף ההצהרה השערורייתית, אני מודה שהכימיה ביניהם בסדרה יכולה להיות מעניינת ובאופן כללי, הדרמה המאוד קולנועית הזו מבית HBO עושה רושם מבטיח למדי.
~
4. Peaky Blinders (ערוץ: BBC2)
יוצר: סטיבן נייט (תסריטאי "דברים יפים מלוכלכים" ו"סימנים של כבוד")
תאריך עליה לשידור: 12 בספטמבר, 2013
קיליאן מרפי הוא שחקן שקשה לתחם. מגוון הדמויות שלו כולל פסיכופטים, טרנסווסטיטיים ושוליה של סיגורני וויבר. הנתונים הטבעיים שלו – כלומר הפרצוף – מאפשרים לו לנווט בין יופי בובתי לקריפיות מלחיצה, בסיוע כישוריו המשחקיים, כמובן. מרפי, שהעביר את ילדותו בקאונטי קורק, אירלנד, מגלם מנהיג כנופיית גנגסטרים בסדרה בריטית חדשה, המבוססת על מעלליה של חבורת הפשע Peaky Blinders, שפעלה במקור בעיר ברמינגהאם בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה העשרים (הסדרה עצמה מתרחשת לאחר מלחמת העולם הראשונה).
שחזור תקופתי מרשים, מנה של עגמומיות בריטית וקיליאן מרפי בתפקיד הראשי – לא ניתן לזה צ'אנס?
~
3. Turn (ערוץ: AMC)
יוצר: קרייג סילברסטיין (מבוסס על הספר "Washington's Spies", מאת אלכסנדר רוז)
תאריך עליה לשידור: 2014
אני מניח שגם אם היה מדובר בסדרה על קורותיו של ממציא הקובייה ההונגרית, עדיין הייתי צופה בה, בהנחה ואת התפקיד הראשי היה מגלם ג'יימי בל. כשמעיפים מבט בפילמוגרפיה של השחקן הבריטי הנהדר הזה, ניתן להבחין במשהו די משונה: את הפריצה הגדולה שלו עשה מיד עם סרטו הראשון, "בילי אליוט" (עליו זכה בפרס הבאפט"א, בשנת 2001), לאחריו גילם שורה של תפקידים ראשיים בסרטים לא שגרתיים כמו: "וונדי היקרה" אותו כתב לארס פון-טרייר (שלאחרונה ביים אותו ב"נימפומנית"), סאטירת הפרברים "שכונה בהפרעה" ו"סיפורו של האלאם פו" (עליו זכה במועמדות נוספת לבאפט"א, בשנת 2007). אלא ככל שג'יימי בל יצא מטריטוריית האינדי לעבר מרחבי הקולנוע ההוליוודי, הפך בעיקר לשחקן משנה בסרטים כמו: "ג'אמפר", "התנגדות", "ג'יין אייר", "הנשר" ו"אדם על הקצה". למעשה, את התפקיד הגדול האחרון שלו בהוליווד עשה כקול בסרט מצויר של ספילברג. לפיכך, הידיעה כי הוא עתיד לגלם תפקיד ראשי בדרמה היסטורית של ערוץ שמבין דבר או שניים בדרמות היסטוריות, מעוררת בי ציפייה עצומה.
Turn, מתרחשת בקיץ 1778, ומגוללת את סיפורו של חקלאי מניו-יורק (ג'יימי בל), החובר לקבוצה של חברי ילדות כדי להקים חוליית מרגלים לא שגרתית בשם The Culper Ring, אשר תשפיע על מהלך אירועי מלחמת העצמאות של ארצות הברית (שנערכה בין השנים 1775 – 1783). בינתיים יש רק תמונה לספק את יצר הסקרנות (ויה סקרין קראש) אבל נהיה עם האצבע על הדופק בתקווה לראותה בעונה הקרובה.
TAMC
~
2. Crossbones (ערוץ: NBC)
יוצר: ניל קרוס (לות'ר; מכותבי "ספוקס" ו"דוקטור הו")
תאריך עליה לשידור: 2014
אחד השוסים הליהוקיים הכי אדירים בעולם: ג'ון מלקוביץ' בתפקיד שודד ים מהמאה ה-18! ליתר דיוק, מלקוביץ' מגלם את דמותו של "שחור הזקן" – כינויו הנודע של הפיראט אדוארד טיץ' – בסדרה על חייו והרפתקאותיו סביב ובתוך האי ניו פרובידנס שבבהאמה. בדרך כלל אני לא חסיד גדול של סיפורי שודדי ים אבל המחשבה על מלקוביץ' בתפקיד הזה על בסיס שבועי, גורמת לי לרחף כמו פיטר פן על גראס. יאללה, שיגיע כבר.
Crossbones
~
1. The Blacklist (ערוץ: NBC)
יוצר: ג'ון בוקנקאמפּ
תאריך עליה לשידור: 23 בספטמבר, 2013
מהסדרות היותר בולטות של עונת הסתיו ואמנם ממש לא מדובר כאן ביצירה נשגבת, אך היא עדיין מספקת בידור מהנה שכיף לצרוך מדי שבוע. העלילה נפתחת עם חזרתו של ריימונד רדינגטון (ג'יימס ספיידר), איש חוק מבוקש שסרח ועבר לשתף פעולה עם מיטב הפושעים הבינלאומיים. שחרור חרצובות לשונו של ריימונד בפני ה-FBI מותנה על-ידו בדרישה ספציפית אחת: הבו לי את אליזבת' קין. סוכנת מיוחדת של ה-FBI, שאמורה להתחיל את יומה הראשון בסוכנות בשרטוט פרופיל פסיכולוגי של פושעים.
הווייבים ההתחלתיים של הסדרה מזכירים מאוד את "שתיקת הכבשים" – טירונית משטרה שמגיעה לעולם גברי ומנסה להוכיח את עצמה בעזרתו של מנטור אפל ומפוקפק המשמש עבורה דמות אב. בכל פרק ניצבת בפניה תעלומה חדשה אותה היא נאלצת לפתור בעזרתו של רדינגטון המסתורי.
הסיבה האמיתית להנאה מהסדרה נעוצה בהופעה הכריזמטית של ג'יימס ספיידר, שמתענג על התפקיד כאילו היה תה ועוגיית זנגביל אחרי צום תענית. כשהוא מהלך כטווס בחליפות דנדי, מפזר ספיידר את המונולוגים שלו כפירורי לחם לציפורים רעבתניות. חבל רק שדמותה של אליזבת' קין (מייגן בון) מחווירה לעומתו ונותרת לרוב עם הבעה מבולבלת וחסרת אונים. יחד עם זאת, אם בכל זאת פספסתם אותה, מומלץ להדביק את הפער.
~
סדרות חדשות נוספות: The Tunnel, הגרסה הבריטית לסדרת הלהיט הסקנדינווית "הגשר", שזכתה גם לגרסה אמריקאית לא רעה בכלל; Quirke, דרמת-מתח גותית מבריטניה, עם גבריאל ביירן; Crisis, סדרת מתח נוספת הסובבת סביב חטיפות, כשהפעם הנחטפים הם ילדיהם של אנשי מפתח מתחום הביון ואכיפת החוק (פלוס נוכחות מבורכת של ג'יליאן אנדרסון), תעלה באמצע העונה ב-NBC; אחרי שרלוק הולמס האקסצנטרי ובלשית עם תסמונת אספרגר, מגיע בלש משטרה אפרו-אמריקאי על כסא גלגלים ב-Ironside, שגם היא תעלה ב-NBC באמצע העונה מה-2 באוקטובר; Bonnie and Clyde: Dead and Alive, עיבוד טלוויזיוני בן שני חלקים לסיפורם של צמד השודדים הנודע, עם אמיל הירש והולידי גריינג'ר בתפקידים הראשיים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה ביקורת טלוויזיה, בקרוב!. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על הסדרות החדשות של עונת הסתיו 2013-2014: דרמות

 1. 'Maria Gold' הגיב:

  איירונסייד כבר הספיק להתבטל

 2. יעל ר. הגיב:

  יש גם גרסה בריטית ל"הגשר"?!?!
  בכלל, מה הקטע עם גרסאות אמריקאיות לסדרות בריטיות? זו אותה שפה, ובמקרה של ברודצ'רץ' אפילו יהיה אותו שחקן. מה הפואנטה לצלם הכל מחדש בגלל המבטא?

  אני צופה כרגע בגרסה האמריקאית ודי מעניין אותי לראות פרק או שניים מהמקורית. כי בכל זאת, השאלה שעולה אצלי כל פרק לאור ההצגה של מקסיקו כאם כל השחיתויות, העוני והעליבות – הלא זה מצולם בסקנדינביה, מי המקסיקו שלהם לעזאזל? או מה שרואים מדנמרק לא רואים מכאן? (אני מניחה שהמקור שונה לגמרי מהבחינה הזו)

  • עמית ל. הגיב:

   אני מסכים שיש משהו מגוחך ברעיון שאמריקאים צריכים שיעבדו להם מחדש חומרים בריטיים משום שהם לא מסוגלים להתמודד עם המבטא וסביר להניח שגם עם המנטליות והעדר ה-PC (וזה עוד מבלי להזכיר את הקושי שלהם בקריאת כתוביות של סרטים זרים).
   אישית, לא הייתי מסוגל להביא את עצמי למשל לצפות בגרסאות האמריקאיות של "סקינס" ו"The Inbetweeners", שבאמת לא ברור לי למה לעזאזל מישהו חשב שזה רעיון טוב (אלא אם כן הוא פספס את כל הקללות שרצות במקור). מצד שני, רבות מן הסדרות הבריטיות הן מאוד קצרות, 6 פרקים וגמרנו, ועיבודים אמריקאים יכולים להפליג איתן הלאה, ובמקרים מסוימים לעשות זאת בהצלחה.
   מצד שני, "חסרי בושה" למשל, זו דוגמא משונה בהקשר הזה. אמנם לא ראיתי את הגרסה הבריטית אך היא רצה כבר 11 עונות וזו האמריקאית שעלתה ב-2011, נראית נועזת למדי, כך שאני מניח כי לא מדובר בריכוך החומרים (אם מישהו ראה את שתי הגרסאות, יהיה נחמד לשמוע השוואה). למרות שחלק מן הדמויות בלתי נסבלות בעיני, נהניתי ממנה עד כה, אבל האם החידוש שלה אכן היה הכרחי..? שאלה טובה.

   במקרה של "הגשר", גם אני צפיתי רק בגרסה האמריקאית ובהחלט יכול להיות מעניין להעיף מבט במקור (שם הקונפליקט הוא בין שוודיה לדנמרק). לגבי "המנהרה", המפגש יהיה בין בריטניה לצרפת (מפליא אותי אגב, שלא חשבו לעשות לזה גרסה ישראלית).
   אמנם לא בטוח שיהיה לי כוח לראות מחדש סדרת מתח שאני יודע, לכאורה, את הפתרון שלה (אלא אם כן הם שמרו רק על הקונספט ושינו את עלילת החקירה), אבל הקונספט חורג מתבנית של עלילת מתח גרידא ומתייחס גם לסוגיות חברתיות / פוליטיות / מנטליות שאופייניות לכל אזור, כך שאולי בכל זאת יש פה עניין.

 3. עמית איצקר הגיב:

  וודי הרלסון ומתיו מקונוהי גילמו אחים בסרט "החיים בשידור חי" (EDTV) של רון הווארד

  • עמית ל. הגיב:

   מצחיק, שכחתי מהסרט הזה לגמרי ומה שמוזר הוא שבזמנו צפיתי בו מלא פעמים (זו הייתה תקופה שהייתי שרוף על "המופע של טרומן"). בטח יהיה משעשע לראות היום את "החיים בשידור חי" בהתחשב במה שקרה עם הריאליטי… אני לא אתפלא אם שם נולד הקישור הזה אצלי בין הרלסון ומקונוהיי במידה מסוימת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s