פסטיבל פנטזיה 2013

Fan
פסטיבל פנטזיה 2013, שמתקיים זו השנה ה-17 במונטריאול, יחל בעוד יומיים ויימשך עד ה-6 באוגוסט ואו בוי, איזה פאקינג ליין-אפ! ניתן למצוא בו סרטים חדשים לצד כאלה שעיטרו פסטיבלים שונים בעולם לאורך השנה החולפת ובעיקר נוכחות מרשימה של קולנוע אסייתי (שעלתה לי בשקית טישו קטנה, לאחר שנאלצתי לנגב את הריר מהחולצה).
מארץ השמש העולה ניתן יהיה לראות את: Hentai Kamen, סרט גיבורי-העל הכי מופרע של השנה; שניים מסרטיו האחרונים של טקאשי מייקה (Lesson of the Evil, "מגן של קש"); "רורואוני קנשין", עיבוד לייב-אקשן מושקע למנגה באותו שם של נובוהירו וואטסוקי; The Complex, סרט אימה חדש של במאי "הצלצול" ו"מים אפלים" (בגרסתם המקורית) הידאו נאקאטה; Key Of Life, של קנג'י אוצ'ידה; Hello, My Dolly Girlfriend, של טקאשי אישי; It's Me, It's Me, של סאטושי מיקי וסרט האינדי היפני הכי מצופה מבחינתי השנה, Uzumasa Jacopetti, של מורירו מיימוטו (ברובם עסקתי בפוסטים קודמים).
מדרום-קוריאה יוקרנו: Secretly, Greatly של ג'אנג צ'ול-סו, שרשם השנה כמה שיאים קופתיים במולדתו, כמו הפתיחה הגבוהה ביותר ביום אחד לסרט מקומי, עם קרוב ל-500 אלף כרטיסים. הסרט עוסק במרגל צעיר מצפון-קוריאה, שחודר תחת זהות בדויה אל שכנתה הדמוקרטית; The Window, סרט אנימציה חדש (וקצר) לבמאי של "מלך החזירים", יואן סאנג-הו; A Company Man, מותחן פעולה של לים סאנג-יון ו-Boomerang Family, דרמה קומית משפחתית של סונג הי-סונג.
מטאיוון מגיעה הקומדיה הרומנטית הסופר-מתוקה, When a Wolf Falls In Love With a Sheep, מהבמאי של "יום אחד", צ'י ג'אן-הו; ודרמה קומית על שחקן שנבעט מעבודתו כגיבור על בתכנית טלוויזיה, Machi Action, של ג'ף צ'אנג (שמזכיר לי קצת את "מוות לסמוצ'י", שזה תמיד מעולה).
מארה"ב יגיעו בין השאר: סרט חדש של ג'ו סוונברג (שהחל את דרכו כאחד מבמאי הממבלקור) שמשנה כיוון מדרמות היחסים הקומיות אל מותחן בשם Twenty Four Exposures; סרט האסונות Big Ass Spider! על עכביש ענק שמתקיף את לוס אנג'לס וקומדיית המד"ב המדליקה של אדגר רייט ("סקוט פילגרים"), The World’s End, שתנעל את הפסטיבל עם סיפור על חבורת גברים בגיל העמידה שחוזרת לעיר הולדתה, לסבב שתייה, ומגלה כי משהו מוזר התרחש במקום.
סרטים נוספים, תוכלו למצוא באתר הפסטיבל, וכן בסקירה הבאה (בתקווה שנוכל לשזוף בהם את עינינו בקרוב, באייקון ובחיפה).
~
10. The Dirties / במאי: מאט ג'ונסון (קנדה)
אם נדמה לכם שסאנדנס – פסטיבל קולנוע עצמאי, להזכירכם – התמסחר בשנים האחרונות, תמיד אפשר לפקוד את סלאמדנס – פסטיבל קולנוע עוד יותר עצמאי, שהוקם בשנת 1995 ונחשב לפסטיבל הסרטים הגדול היחידי שנערך ע"י קולנוענים. השנה יצא ממנו סרט הביכורים העלילתי של מאט ג'ונסון עם הפרס הגדול בקטגוריית Best Narrative Feature.
"המלוכלכים", עוסק בשני תיכונסטיים חובבי קולנוע שחייהם הופכים לגיהינום הודות לבריונים מבית-הספר. כשהם מתבקשים לעבוד על סרט עבור פרוייקט כיתתי, הקווים בין מציאות לבדיה מתחילים להתערער.
ג'ונסון אף מופיע בו באחד משני התפקידים הראשיים (הבחור הבלונדיני בטריילר) ובסרטון מאחורי הקלעים, חושף שהפיצ'ר צולם בתיכון אמיתי, מבלי שמשתתפיו ידעו כי מדובר בקולנוענים שמצלמים סרט.
~
9. Library Wars / במאי: שינסוקה סאטו (יפן)
ספרים זה עניין מסוכן – סוגיה מוכרת בעולם המד"ב. יחד עם זאת ספריות שהופכות לשדה קרב זה כבר עניין אחר: ביפן בשנת 2019, הממשלה מעבירה חוק שנועד לצנזר תכנים העשויים לפגוע בחברה. הגוף האחראי לכך רשאי לאכוף אותו באמצעות פשיטות ועיכוב חשודים לחקירה. במטרה להילחם בחוק החדש, מעגנות הרשויות האזוריות סעיף המאפשר לספריות להגן, לאסוף ולהציג כל תוכן שהוא. בעקבות זאת מוקם גוף צבאי שנועד להגן על הספריות ולדאוג לזכויותיהן, מה שבהמשך מוביל למלחמה (מעניין אם מישהו מגן על עצמו באמצעות ספרים של איין ראנד).
העלילה מתחקה אחר בחורה המשתלבת בכוחות ההגנה, לאחר שבצעירותה זכתה לעזרה משוטר מסתורי שהפך מושא להערצתה. הסרט מבוסס על נובלה בת מספר כרכים מאת הירו אריקאווה, שזכתה לעיבודי מנגה ואנימה.
~
8. OXV: The Manual / במאי: דארן פול פישר (בריטניה)
סרט מד"ב עם רעיון די מיוחד: Boy Meets Girl. פשוט. אלא שבעולם בו הסרט מתרחש, המפגש בין הנער הצעיר לנערה אותה הוא פוגש, לא אמור לקרות. בעולם הזה, גילו כי כל אחד מבני האדם נולד עם "תדר אנושי" (Human Frequency). מי שנולד עם אחד גבוה, משמע שנתברך ביכולת תזמון טבעית להיות במקום הנכון ובזמן הנכון. אם הוא נמוך – כל חוקי הטבע יקשרו נגדו (ניתן לראות זאת כמו מידוע המושג "מזל" אל מול חיים עפ"י חוקי מרפי). מרי נולדה עם תדר גבוה, זאק נולד עם תדר נמוך ובכל שנה הם מצליחים להיפגש לדקה אחת בדיוק, לפני שהטבע מתערב. האם יצליחו לשנות את הגזרה המולדת?
~
7. Big Bad Wolves / במאים: אהרון קשלס ונבות פפושדו (ישראל)
ככל הנראה הסרט הישראלי היחידי שישמע טבעי בדיבוב לקוריאנית. מותחן הנקמה של קשלס ופפושדו יצא מהקרנת הבכורה בפסטיבל טרייבקה כשהוא אפוף באז וביקורות מזהירות וכעת ממשיך את רצף הפסטיבלים שלו ברחבי העולם, לרבות הקרנות בסנט פטרבורג (החל מ-13 בספטמבר) ובוסאן (החל מ-3 באוקטובר).
הטריילר מצביע על קפיצת מדרגה סגנונית והפקתית ביחס לסרטם הקודם ובכלל נראה כי הוא הולך בכיוון הנכון – בין אם זה הטון והקאסט הפנטסטי ובין אם האריזה והשיווק. בארץ נוכל לחזות בו ב-15 באוגוסט.
~
6. Bad Film / במאי: שיון סונו (יפן)
חודשים ארוכים עברו מאז הקרנת הבכורה של Bad Film בפסטיבל טוקיו פילמקס ועדיין שום טריילר לא נראה באופק. יחד עם זאת, ממש לא צריך טריילר כדי להסתקרן מסרט חדש של הבמאי היפני השערורייתי הזה, שבהמשך השנה עתיד לצאת לו גם "למה שלא תשחק בגיהינום?" שיטריף כל חובב "קיל ביל" באשר הוא.
"סרט רע" צולם ב-8 מ"מ בשנת 1995, שנתיים לאחר שהקים סונו את הקולקטיב האקטיביסטי-אמנותי "טוקיו גאגאגא" שפעל ברחובות טוקיו במטרה להחזיר לעיר את אופייה המקורי, כמקום שניתן להביע בו אמירה אישית בחברה הסובלת מחוסר תקשורת. הסרט מתאר מלחמת כנופיות בין סינים ליפנים בתחנת רכבת בטוקיו, על רקע מציאות פוליטית אלטרנטיבית. מרבית שחקני הסרט הם חברי הקולקטיב והוצאתו המאוחרת נבעה מקשיים כלכליים ומתהליך עריכה ארוך – שכלל נבירה ב-150 שעות של חומרים – שבא לסיומו בשנה שעברה.
עוד על Tokyo GAGAGA, תוכלו לראות בשני קטעי הווידיאו המצורפים (חלק א', חלק ב').
BaFi
[Pic via Filmex]
~
5. The Machine / קרדוג ג'יימס (בריטניה)
בעיצומה של המלחמה הקרה, מחפש שר ההגנה הבריטי אחר כלי נשק שיכריע את המערכה. לשם כך הוא שוכר מתכנת לעבוד על חייל על קברניטי, במעבדות סודיות של הממשלה. בהמשך עובר הניסוי למחתרת, בניסיון ליצור שילוב מושלם בין אדם למכונה. אישית, יש לי חיבה מסוימת לסרטי רובוטים (בייחוד ל-A.I), והקטע הבא מתוך "המכונה" (שהוקרן גם הוא בפסטיבל טרייבקה האחרון) בהחלט מעורר ציפייה לבאות.
~
4. I'll Give It My All… Tomorrow / במאי: יואיצ'י פוקודה (יפן)
הכותרת האדירה הזאת היא פחות או יותר המוטו שלי לחיים. אם יש משהו שאפשר לעשות היום – אין כל סיבה שלא לדחות למחר! כמובן שמחר תהיו לחוצים כמו נזלת מתחת לכיסא ולא תפסיקו לקלל את עצמכם על ההחלטות הגרועות שאתם לוקחים בכל פעם מחדש, אבל בינתיים אתם דוחים את הבלתי נמנע וזה כשלעצמו, בלתי נמנע.
בניגוד אלי, הבמאי יואיצ'י פוקודה לא דוחה שום דבר למחר ולמעשה מדובר בסרט השלישי שלו השנה. כשמעיפים מבט בשניים הקודמים: "משטרת הילדים" ו"הנטאי קאמן" (שכאמור, יוקרן גם הוא בפסטיבל), אי אפשר שלא להתפעל מההספק ומההומור הביזארי הנפלא של אחד הבמאים היפניים הכי מגניבים שסיפקה לנו שנת 2013.
סרטו הנוכחי מבוסס על מנגה (שתורגמה לאנגלית, אגב) של ש'ונג'ו אונו, ועוסקת בגבר לא יוצלח בן 40 שמחליט לעזוב את עבודתו בתאגיד במטרה להפוך לאמן מנגה מצליח (והעובדה כי הוא חסר כל כישורים לכך, לא אמורה לעצור אותו).
~
3. Halley / במאי: סבסטיאן הופמן (מקסיקו)
מאז "אנטי ויראלי", סרט הביכורים של ברנדון קרוננברג, לא זכור לי שנתקלתי בסרט עכשווי משמעותי שעוסק במה שקרוי "אימת גוף" (Body horror). סבסטיאן הופמן הוא במאי מקסיקני שעומדים מאחוריו שני סרטים קצרים. סרטו הראשון באורך מלא הוקרן השנה בפסטיבל סאנדנס והטריילר הנוכחי שלו, לא פחות ממהפנט.
במרכז הסרט, ניצבת דמותו של שומר לילה הסובל ממחלה משונה שמעלה אסוציאציה ל"זבוב" של קרוננברג האב. הטון והצילום נראים פיוטיים, מה שלא מפתיע בהתחשב בכך שהמפיקים שלו הם אלה של כמה מסרטיו של קרלוס רייגאדס ("אור חרישי", "אור לאחר החשכה"). לא לבעלי לב חלושעס.
~
2. The Weight / במאי: ג'יון קיו-הוואן (דרום-קוריאה)
הטריילר הבא מציג את אחד החזיונות הכי מורבידיים ואפלים שנתקלתי בהם בינתיים בקולנוע הדרום-קוריאני העכשווי. ג'יון קיו-הוואן (Jeon Kyu-hwan), יליד 65', החל את דרכו בתעשייה כמנהל כישרונות, בעוד שאת עבודתו כבמאי-תסריטאי החל מאוחר יחסית. בשנת 2008 ביים את סרטו הראשון, Mozart Town, שהפך לחלק מ"טרילוגיית העיר" (הכוללת גם את Animal Town ו-Dance Town) – יצירות בעלות רושם עגמומי וקודר למדי (לרבות זו שבאה אחריהן, "מסיאול לוורנאסי"). כל הקדמה לסרטו הבא רק תגרע מהחשיפה הראשונית לטריילר, לכן מומלץ פשוט לצפות ולהשתאות.
~
1. Go Down Death / במאי: ארון שימברג (ארה"ב)
חורבן פיזי ופסיכולוגי ניחת על עיירה עזובה באחד מסרטי הביכורים הכי מסקרנים בפסטיבל, שנראה כמו שילוב מפוצץ בין גאי מאדין, לינץ' המוקדם, טוד בראונינג וקורטוב בלה טאר. הטריילר שלו נראה אווירתי ופנטסטי, עם חזון ויזואלי מעורר ושילוב נבון בין ווייס אובר, דיאלוגים, מוסיקה ותמונה. סמנו אותו כבר מעכשיו.
וכך נראה הפוסטר שלו (מתוך אתר הסרט):
GoDD
פוסט זה פורסם בקטגוריה פסטיבלי קולנוע. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s