הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה 2013

WhNi
אם גם אתם הוצאתם את קישוטי המשאיות המאובקים מהבוידם ושפשפתם את הגרמנית, ההולנדית והמבטא הבריטי שלכם – שיחקתם אותה, שכן אפשר להיות בטוחים כי לא פספסתם את המאורע הצבעוני המתרגש על עמנו – דגלונים! חותלות! – חודש הגאווה הישראלי.
באורח פלא, החל הערב בסינמטק ת"א, הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה, שימשך עד ה-17/6. על אף לא מעט קשיים כלכליים, זוהי השנה השמינית בה עומד הפסטיבל על רגליו. הפעם יבוא בשעריו הבמאי האמריקני הנועז וויקפילד פּוּל, במסגרת רטרוספקטיבה של יצירתו מראשית שנות השבעים, במהלכן ביים סרטי פורנו אמנותיים אשר ייצגו את המהפכה המינית שהתחוללה באותה תקופה.
בין ההקרנות השונות בפסטיבל השנה, ראוי לציין את ההקרנה המיוחדת – שתיערך בליווי מוסיקלי חי של החלילנית והמלחינה יעל אקר – לסרט הגרמני האילם של ריכרד אוסוואלד, "שונה מאחרים", משנת 1919, הנחשב לאחד הייצוגים החיוביים הראשונים של הומוסקסואליות בקולנוע; וכן את ההקרנה של "תה וסימפטיה", סרטו של וינסנט מינלי, משנת 1956, המבוסס על מחזה מצליח מברודווי מאת רוברט אנדרסון, המגולל את סיפורו של נער רגיש אשר סובל מהצקותיהם של חבריו ללימודים בנוגע לגבריותו ונלקח תחת חסותה של אשת מנהל המעונות. בשנה האחרונה התחלתי לפתח חיבה לקלאסיקות הוליוודיות והסרט הזה בא בדיוק בזמן.
~
לפני סקירה של כמה מן הסרטים, גם הפעם אי אפשר בלי טרוניות, תהיות ומשאלות לב לא ממומשות: ראשית, לאחר שבשנה שעברה התארח הבמאי היפני העצמאי אימאיזומי קואיצ'י עם מבחר מסרטיו ("נערים שובבים", "אהבה ראשונה"), מצער לראות כי השנה אין ייצוג לקולנוע יפני גאה (היה מעניין לראות למשל את The Town of Whales של קייקו טסורוקה).
לעומת זאת, קולנוע קוריאני לשמחתי דווקא יש, אך בהתחשב בכך שהפסטיבל הציג בעבר שני סרטים קצרים של קים ג'ו קוואנג-סו, די ביאס אותי שלא למצוא בו השנה את סרטו הקווירי הראשון באורך מלא, "שתי חתונות ולוויה" – קומדיה על חתונת לבנדר שעורכים בחור גיי ובחורה לסבית כדי להסתיר את נטיותיהם המיניות ממשפחתם.
קוואנג-סו, בן ה-48, עשה לאחרונה היסטוריה (והיסטריה) כשהכריז בתקשורת כי בכוונתו "להתחתן" עם בן זוגו הנוכחי, הצעיר ממנו ב-19 שנה (מתוך כוונה לטלטל מעט את דעת הקהל השמרנית של הקוריאניים בכל הנוגע ללהט"בים). כמו כן, גם Stateless Things של הבמאי הדרום-קוריאני הצעיר קים קיאנג-מוק מ-2011, יכול היה להיות חלומי לראות בפסטיבל.
התוכנייה הנוכחית כוללת סרטים שכיכבו בין השאר בפסטיבל הקולנוע הגאה שנערך במרץ האחרון בלונדון ובפסטיבל ברלין 2013. לפיכך קצת הצטערתי שלא למצוא בה את Beyond The Walls דובר הצרפתית של הבמאי הבלגי, דיוויד למברט (שהוקרן גם בפסטיבל קאן 2012) ואת זוכה פרס טדי השנה, In the Name Of של הבמאית הפולניה, מלגורזטה זומווסקה.
יחד עם זאת, הפסטיבל עדיין כולל השנה כמה יצירות מעניינות ומסקרנות ששווה לבדוק באתר הרשמי. להלן 10 מהן.
~
1. לפתע בקיץ האחרון + ללכת דרומה (11.6, 18:00) + לילה לבן (12.6, 22:15) / בימוי: ליסונג הי-איל, 2012
אחת הבשורות המשמחות בפסטיבל הקרוב הוא הקרנת שלושת סרטיו החדשים של הבמאי הדרום-קוריאני ליסונג הי-איל. מדובר בשני סרטים קצרים (באורך כולל של 70 דקות) וסרט באורך מלא בשם "לילה לבן", שהיה מועמד לפרס טדי בפסטיבל ברלין 2013. שלושת הסרטים הוקרנו בפסטיבל לקולנוע גאה שנערך בחודש מרץ השנה בלונדון וכן בפסטיבלים נוספים, כך שהציפייה לראותם בתכניה התל-אביבית לא הייתה מופרכת.
יש לציין כי ליסונג הי-איל נחשב לאחד הבמאים הבולטים והמעטים שעוסקים בהומוסקסואליות בקולנוע הדרום-קוריאני, לצד קים ג'ו קוואנג-סו שאף הפיק את סרטו הראשון של הי-איל, "No Regrets", הנחשב בעיני רבים לפיצ'ר הגאה האמיתי הראשון שיצא להקרנות מסחריות בדרום-קוריאה (לרבות העובדה שכלל עירום גברי מלא). את הטריילר ל"לילה לבן" – המגולל מפגש לילי בין שני גברים קוריאניים זרים בסיאול – העליתי בעבר, לכן זו הזדמנות טובה להעלות את הטריילר היפה והעדין של "ללכת דרומה".
~
2. האם עדיין תאהב אותי מחר? (12.6, 20:00 / 16.6, 22:15) / בימוי: ארווין צ'אן, טאיוואן, 2013
אם עוד לא התכרבלתם מתחת לפוך עם קומדיית הפשע הרומנטית המתוקה של ארווין צ'ן מ-2010, Au Revoir Taipei, זה הזמן להרים טלפון למישהו שאתם מסמפטים במיוחד ולעשות זאת. שלוש שנים אחרי והבמאי הטייוואני-אמריקני שב עם סרט חדש, שכבר הספיק לעשות סיבוב בברלין וטרייבקה. Looks so cute!
~
3. העתיד (13.6, 22:00 / 15.6, 20:30) / בימוי: אליסיה שרסון, איטליה, 2013
מתוך כוונה להרחיב את ההיצע עבור שוחרי קולנוע הפוקדים את הפסטיבל ואינם נמנים בהכרח על אחת מקבוצות הלהט"ב, הוחלט להשיק השנה "תוכנית סטרייטית", במסגרתה יוקרנו 5 סרטים שכיכבו בפסטיבלים בינלאומיים ועוסקים בסוגים שונים של מיניות. אחד המסקרנים שבהם הוא עיבוד ראשון באורך מלא לרומן קצר מאת סופר הפולחן הצ'ילאני, רוברטו בולניו, Una Novelita Lumpen.
הרומן – שטרם תורגם לאנגלית, למיטב ידיעתי – עוסק בחוויותיהם האפלות של אח ואחות צעירים המתגוררים בגפם בבית הוריהם ברומא, לאחר שאלה נהרגים בתאונת דרכים. בדומה לבולניו, גם במאית הסרט היא ילידת סנטיאגו (בירת צ'ילה) ולפני שפצחה בקריירת הבימוי שלה, למדה בכלל ביולוגיה. "העתיד", הוקרן בין השאר בפסטיבל סאנדאנס האחרון.
~
4. כרוניקה מינית של משפחה צרפתית (10.6, 22:15) / בימוי: פסקל ארנו, ז'אן-מרק באר, צרפת, 2012
עד מתי צרפתים יעלוזו? סרט נוסף ברצועה הסטרייטית, שהכותרת המשעשעת שלו מסכמת פחות או יותר את ההנחה הבלתי מדעית שלי: צרפתים עושים יותר סקס. אבל לא כולם מסתבר, שכן בן הזקונים במשפחה הצרפתית הבורגנית שבסרט, מתלונן על כך שכולם עושים את זה חוץ ממנו (שאני אבכה עכשיו או אחר כך?). למען האמת, לא ברור עד כמה עלילה יש כאן, אבל זה נראה די מדליק וצרפתי, אז למה לא?
~
5. שבלולים בגשם (8.6, 20:30 / 13.6, 21:30 / 17.6, 20:00) / בימוי: יריב מוזר, ישראל/ספרד, 2013
תמיד משמח אותי למצוא סרט ישראלי שאני רוצה לראות והפעם מדובר בסרטו העלילתי הראשון של הבמאי והמפיק יריב מוזר ("גברים בלתי נראים", "מפשיטים את ישראל: הומואים בארץ המובטחת", שיוקרנו גם הם במהלך הפסטיבל).
"שבלולים בגשם", מבוסס על סיפור קצר מתוך ספרו הראשון של יוסי אבני-לוי, "גן העצים המתים" (1995), המתרחש בסוף שנות ה-80, ומתחקה אחר סטודנט סטרייט ישראלי החווה משבר זהות מיני בעקבות מכתבי אהבה אובססיביים ששולח לו גבר אלמוני. הטריילר חושף אווירה מעניינת ופרנויה מוגברת.
~
6. ונוס בגן (15.6, 14:00) / בימוי: טלמכוס אלקסיו, יוון 2011
סרט ראשון באורך מלא לבמאי היווני בן ה-26, טלמכוס אלקסיו, שפועל בגרמניה. ציינתי זאת בעבר ומבחינתי זה עדיין תקף – תשרבבו את המילה "יווני" לתיאור סרט וכבר תכבשו את תשומת לבי. הפעם מדובר בסרט אמנותי בשחור-לבן, המתאר משולש אהבה בין שני גברים ובחורה. ההקרנה תכלול גם סרט קצר של הבמאי בשם "החלום של נורמה" (גרמניה, 2010). בנוסף, להלן ראיון שהתפרסם השנה עם אלקסיו, על "ונוס בגן". נראה אסתטי ומסקרן.
~
7. אני דיוויין (11.6, 22:00) / בימוי: ג'פרי שוורץ, ארה"ב, 2013
פורטרט תיעודי של אחד האייקונים הקוויריים היותר מפורסמים, שערורייתיים וגדולים מהחיים בתולדות הקהילה הגאה: מלכת הדראג, דיוויין, המוכרת בעיקר מסרטי הפולחן הקאמפיים של ג'ון ווטרס ("פינק פלמינגוס"). יציאה מגניבה לגמרי שהוקרנה השנה בפסטיבל SXSW.
~
8. הים הצפוני טקסס (14.6, 20:00 / 17.6, 22:00) / בימוי: באבו דפורנה, בלגיה, 2012
הסרט היחידי מהרשימה שכבר ראיתי ואני חש אמביוולנטיות מסוימת לגביו. מדובר בסרט התבגרות המבוסס על נובלה בשם Nooit gaat dit over ("זה אף פעם לא יעלם"), מאת הסופר הבלגי אנדרה סולי. הסרט מתרחש בשנות ה-60, ומתחקה אחר פים, נער מופנם המאוהב בג'ינו, אופנוען מהמם וחבר ילדות הגדול ממנו במספר שנים. בין השניים נרקמים כמה רגעים יפים במיוחד, אלא שבשלב מסוים הסרט עובר להתמקד ביחסיו של פים עם דמויות אחרות, לרבות אמו והגברים המתחלפים בחייה (שזה די מאכזב, אם להודות על האמת). יש בו משהו מעודן מבחינת הטון והדרמה, השחזור הצבעוני של הסיקסטיז משובב עין ובסופו של דבר, גם אם לא עמד בציפיות שתליתי בו, הוא בכל זאת שווה צפייה.
~
9. מיקס קבב (14.6, 16:00 / 15.6, 11:30) / בימוי: גאי לי טייס, בלגיה, 2012
השנה מפנה הפסטיבל הגאה זרקור לעבר קולנוע העוסק בדמויות להט"ביות ממדינות מוסלמיות. אחד הסרטים העלילתיים שיוקרנו במסגרת זו הוא "מיקס קבב" (שלמרבה ההפתעה, גם בו משתתף מתיאס ורג'לס – מי שמגלם את ג'ינו, ב"הים הצפוני טקסס"). הסרט מגולל את סיפורו של איברהים, בחור בלגי המתגורר בסביבתם השמרנית של הוריו, אשר פוצח ברומן עם צעיר בשם קווין, במקום להינשא בשידוך לבת דודתו בטורקיה. כפי שניתן לצפות, השערורייה בקרב הקהילה הטורקית המקומית, לא מאחרת לבוא.
~
10. אחד זירו אחד (10.6, 22:15) / בימוי: טים לינהרד, גרמניה, 2013
סרט דוקומנטרי העוסק בסיפור חברותם של שני אמני דראג, מורד ואנטוני, המכונים בייבג'יין וסייבר סיסי. הצילומים האמנותיים המרהיבים מתוכו, חושפים את שתי הדמויות יוצאות הדופן הללו: מורד, נכה מלידה, הנחשב ל"מלכת הדראג הקטנה ביותר בעולם" ואנטוני, אמן עם בעיות נפשיות. יחד כובשים השניים את במות מסיבות הגייז בעולם.
פוסט זה פורסם בקטגוריה גאווה ודעה - קולנוע קווירי, פסטיבלי קולנוע. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה 2013

  1. פינגבאק: TLVFest » Blog Archive » Press – TLVFest 2013

  2. פינגבאק: TLVFest » Press 2013

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s