24 סרטים מתוך פסטיבל קאן 2013 – חלק ב'

בהמשך לפוסט הקודם, להלן 12 בחירות נוספות מתוך היבול הקולנועי שמציע פסטיבל קאן 2013.
~
13. כנס העתידנים (The Congress), ישראל
במאי: ארי פולמן
קאן-רקורד: "ואלס עם באשיר" (2008)
מה הסיפור: ארבע שנים וחצי של עבודה ממושכת, התפיחו את סופלה הציפיות מסרטו החדש של ארי פולמן, אחרי שפרץ לתודעה הבינלאומית עם סרטו זוכה גלובוס הזהב (ומועמדות לאוסקר 2008), "ואלס עם באשיר". לפני כ-17 שנה, עיבד פולמן יחד עם אורי סיון את ספרו של פבל קוהוט הצ'כי, "רעיונותיה של קלרה הקדושה". הפרויקט הנוכחי של פולמן, מתבסס – גם אם באופן חופשי – על ספר המד"ב, The Futurological Congress, של הסופר הפולני סטניסלב לם. הטריילר המשגע מציע ערבוב בין מציאות לדמיון, מזיגה של קטעי לייב אקשן לאנימציה קלאסית וחוויה טריפית שנראית – אם להודות על האמת הפשוטה – מגניבה לגמרי.
[והנה קטע מתוכו]
~
14. מחול המציאות (La Danza De La Realidad), צ'ילה
במאי: אלחנדרו חודורובסקי
קאן-רקורד: –
מה הסיפור: אחרי יצירות קולנועיות סוריאליסטיות ופסיכדליות מהסבנטיז כמו "אל טופו" ו"ההר הקדוש", השאלה איך יראה סרטו החדש מזה 13 שנה של במאי הפולחן הצ'יליאני, אלחנדרו חודורובסקי, קיבלה לאחרונה מענה הולם בטריילר היפהפה של "מחול המציאות" (שמזכיר לפרקים את מאליק). חודורובסקי, אמן רב פעלים, גייס את התקציב ההתחלתי לפרוייקט בעזרת תרומות גולשים (אותן הוא אגב החזיר בתום העבודה, כיוון שגילה כי גייס מספיק כסף מגורמים אחרים, כפי שהוא מספר בהתרגשות). סרטו החדש מגולל את סיפור ילדותו בצ'ילה ונראה כי כושר ההמצאה, היצירתיות הויזואלית והקסם הקולנועי עדיין מפעמים בו. פשוט וואו.
~
15. בשוכבי גוועת (As I Lay Dying), ארה"ב
במאי: ג'יימס פרנקו
קאן-רקורד: –
מה הסיפור: לא, לא מדובר בסרט על בחורה דכאונית שסובלת מאנורקסיה, כי אם בעיבוד לרומן של ויליאם פוקנר, מ-1930, על מותה וקבורתה של אם למשפחת חקלאים ענייה. כידוע לכולנו, בשנים האחרונות הפך ג'יימס פרנקו למצרך פסטיבלים מבוקש לפחות כמו ניקוי יבש לשטיחים אדומים, לכן לא באמת חשבתם שניתן יהיה להרחיקו מהאימ-אימא של פסטיבלי הקולנוע בעולם. דווקא הפעם, האנטגוניזם המובנה שלי כלפי פרנקו השיל עצמו כמו שמלת ערב מול דון דרייפר והעיבוד בבימויו ובכיכובו לספרו של פוקנר נראה – מה אתם יודעים – מושך. כפי שכל ידיעה על העיבוד הזה טרחה כבר להזכיר, מדובר באדפטציה מורכבת במיוחד שכן עלילת הספר נמסרת במונולוגים של 15 דמויות על פני 59 פרקים. האם גנרל פרנקו יעמוד באתגר? נחכה ונראה.
~
16. טיפּ טופּ (Tip Top), צרפת
במאי: סרז' בוזון
קאן-רקורד: "הצרפת" (2007)
מה הסיפור: בדומה לג'יימס פרנקו, גם איזבל הופר מסתמנת כמצרך חיוני בכל פסטיבל שמכבד את עצמו (ביחוד כשמדובר בפסטיבל דובר צרפתית) אלא שבניגוד אליו, לאיזבל הופר אני סוגד (מיותר לומר שבצדק). באופן עקרוני, ממש לא משנה לי איפה תתקעו אותה – בלדרית סמים בסרט רומני או ספרית צמרת בסרט של זאב רווח – כל עוד איזבל הופר נמצאת שם, העיניים שלי רוצות לראות את זה. אחרי שבשנה שעברה כיכבה בפסטיבל עם הקומדיה הנפלאה של הונג סאנג-סו ("בארץ אחרת") הפעם אנחנו מקבלים את הופר בתפקיד שוטרת החוקרת את מותה של אישה אלג'ירית. לקטע הבא אמנם אין תרגום אבל כדי ליהנות מהופעה של הופר, לא תמיד צריך מילים.
~
17. הלי (Heli), מקסיקו
במאי: אָמַט אֵסקַלָנטֵה
קאן-רקורד: "דם" (2005, זוכה פרס פיפרסקי), "הממזרים" (2008)
מה הסיפור: מהסרטים היותר ברוטאליים שנראו השנה בפסטיבל, עפ"י הדיווחים, המתמודד במסגרת התחרות הרשמית. הסרט מתאר את האלימות המתרגשת על משפחה לאחר שהבת הקטנה מתאהבת בצוער משטרה מצ'ואיסטי המתכנן לברוח ולשאת אותה לאישה. ראוי לציין כי עורכת הסרט היא נטליה לופז, מי שערכה בעבר את "אור חרישי" ו"אור לאחר החשכה", שקטפו בקאן את פרס חבר השופטים ופרס הבימוי, בהתאמה – שניים מסרטיו של אחד הקולנוענים המקסיקניים המאתגרים והבולטים כיום בעולם (שהוא במקרה גם בעלה), קרלוס רייגאדס. מעבר לעובדה שהסרט נערך בסטודיו הממוקם בביתו של רייגאדס, הוא מתפקד גם כאחד המפיקים של הסרט, כמו גם של שני סרטיו הקודמים והמוערכים של אסקלנטה, Sangre ("דם") ו-Los bastardos ("הממזרים").
~
18. מאחורי הקנדלברה (Behind the Candelabra), ארה"ב
במאי: סטיבן סודרברג
קאן-רקורד: "סקס, שקרים ווידיאוטייפ" (1989, זוכה פרס פיפרסקי ופרס דקל הזהב), "מלך הגבעה" (1993), "הקשר האנגלי" (1999), "אושן 13" (2006), "צ'ה" (2008)
מה הסיפור: אני מניח שמומלץ לבוא חמושים במשקפי שמש להקרנה של "מאחורי הקנדלברה", כי כל מה שאני רואה בטריילר זה תסרוקות מנצנצות ובגדים מהודרים ולהיפך. מייקל דגלאס בשיער שחור ומפונפן הוא לא מחזה שחשבתי שאזכה לראות בחיי (וכמה טוב שזה קורה), בטח שלא מתנשק עם מאט דיימון (וכמה טוב שזה קורה).
לאחר שנדחה ע"י האולפנים ההוליוודיים בטענה שהוא "Too Gay", אין אלא לברך את קאן ו-HBO על שלא נסו על נפשם מפני הכפכפים הפרוותיים של הזמר והפסנתרן ליבראצ'ה וסיפור הרומן שניהל עם מאהבו הצעיר, סקוט ת'ורסון (המבוסס על ספרו האוטוביוגרפי של האחרון, "מאחורי הקנדלברה: חיי עם ליבראצ'ה").
~
19. כלוב הזהב (La jaula de oro), מקסיקו
במאי: דייגו קוואמדה-דיאס
קאן-רקורד: –
מה הסיפור: סרט עלילתי ראשון באורך מלא לבמאי הספרדי, דייגו קוואמדה-דיאס. "כלוב הזהב", מתאר מסע שעורכים שלושה צעירים הנמלטים מגואטמלה אל ארה"ב. במהלך מסעם במקסיקו הם פוגשים בנער אינדיאני נטול מסמכים שאינו דובר ספרדית, המצטרף אליהם בניסיון להשיג חיים טובים יותר, אלא שבסרטים כמו בסרטים, המציאות לא תמיד תואמת לתוכניות ומערימה מכשולים.
~
20. צעירה ויפה (Jeune et Jolie), צרפת
במאי: פרנסואה אוזון
קאן-רקורד: "שמלת קיץ" (1996), "סיטקום" (1998), "בריכת שחיה" (2003), "הזמן שנשאר" (2005), "המסך עולה" (2006)
מה הסיפור: ללא ספק אחד הבמאים החרוצים בתעשיית הקולנוע הצרפתית. פרנסואה אוזון, 45, החל את פועלו הקולנועי בסוף שנות השמונים, ולהוציא את השנים 1989 ו-2008, ביים עד היום לפחות סרט אחד בשנה (קצר או ארוך). שמונה שנים חלפו מאז הפעם האחרונה שהתמודד על פרס בפסטיבל קאן (עם "הזמן שנשאר"), וכעת הוא שב עם דרמה אפלה ופרובוקטיבית העונה לשם "צעירה ויפה". הסרט מוגדר כ"פורטרט התבגרות של נערה צרפתייה בת 17, לאורך ארבע עונות וארבעה שירים".
~
21. Ilo ilo, סינגפור
במאי: אנתוני צ'אן
קאן-רקורד: –
מה הסיפור: יש לי חיבה לסיפורים המוצגים מנקודת מבטם של משרתים במשפחות בורגניות. דמויות שבמציאות נוהגות להיעלם ברקע של חיי היומיום, בעוד הסרט מעניק להן את מרכז הבמה. אלו סרטים על מאחורי הקלעים של המשפחתיוּת, שמאירים לא אחת את אורחות החיים ופערי המעמדות בתרבות בה הם מתרחשים. ניתן לציין כאן למשל את "ניחוח הפפאיה הירוקה" של טראן אן הונג (וייטנאם), "The Maid" של סבסטיאן סילבה (צ'ילה) או "העוזרת" של אים סאנג-סו (דרום-קוריאה). בסרטו הנוכחי של אנתוני צ'אן, מדובר בעוזרת פיליפינית אשר מגיעה לעבוד בבית משפחה בסינגפור, בשאיפה למצוא חיים טובים יותר. העלילה מתרחשת בשנת 1997, על רקע השלכות המשבר הכלכלי שפקד את אסיה.
~
22. שום דבר רע לא יכול לקרות (Tore Tanzt), גרמניה
במאית: קתרין גבה
קאן-רקורד: –
מה הסיפור: בחור צעיר בשם טורה, משתייך לתנועת פּאנק נוצרית בשם "ג'יזס פריקס", המורדת כנגד הדת הנוצרית הממוסדת. אמונתו עתידה לעמוד במבחן, בעקבות מפגש עם איש משפחה שרכבו התקלקל. אם לשפוט עפ"י הקטע האינטנסיבי הבא, סרט הביכורים של הבמאית הגרמנייה קתרין גבה – שמתמודד במסגרת "מבט מסוים" – נראה חזק למדי.
~
23. ג'ימי פ. (Jimmy Picard. Psychotherapy of a Plains Indian), ארה"ב
במאי: ארנו דפלשין
קאן-רקורד: "חייהם של המתים" (1991), "הזקיף" (1992), "חיי המין שלי… או איך נקלעתי לוויכוח" (1996), "אסתר קאהן" (2000), "לשחק 'בחברה של גברים'" (2003), "סיפור חג" (2008)
מה הסיפור: אם לומר בכנות, יותר משאני רוצה לצפות בסרט החדש של הבמאי הצרפתי ארנו דפלשין, עם בניסיו דל טורו ומתיו אמלריק, אני רוצה לצפות בסרטיו הקודמים, בעיקר ב"סיפור חג", בן השעתיים וחצי, שנראה כמו דרמה משפחתית כלבבי. בכל אופן, "ג'ימי פיקארד", שנחשב לסרטו ההוליוודי הראשון של דפלשין, מבוסס על סיפור אמיתי העוסק באמריקאי ילידי שסובל מהלם קרב, לאחר שלחם בצרפת במלחה"ע ה-II. הסרט מגולל את מערכת היחסים שנרקמת בינו לבין מטפלו, בחוות הטיפול של אחותו במונטנה.
~
24. הענק וגנו (The Selfish Giant), בריטניה
במאי: קליאו ברנארד
קאן-רקורד: –
מה הסיפור: סרט עלילתי ראשון באורך מלא לבמאית הבריטית המבטיחה קליאו ברנארד, שהתפרסמה בזכות סרטה הדוקומנטרי הייחודי מ-2010, The Arbor (שיוקרן בתחילת החודש הבא בסינמטק) על המחזאית הבריטית אנדריאה דאנבאר. סרטה החדש עוסק בקורותיו של נער היפראקטיבי המסולק מבית הספר ויחד עם חברו הטוב יוצא להרוויח את מחייתו באיסוף גרוטאות מתכת. באחת הביקורות צוין כי הסרט נשען על כתפי "סרטי כיור המטבח הבריטיים", שעסקו בבעיות חברתיות בשנות ה-50 וה-60, וכי הוא מזכיר את סרטי הריאליזם החברתי נוסח קן לואץ' ("קס"). ניתן לראות שני קטעים מתוכו בקישור המצורף.
TSG
~
סרטים נוספים ששווה להזכיר:
"מג'יק מג'יק" (במאי: סבסטיאן סילבה, צ'ילה), ובו מייקל סרה בשיער שחור, משפיע לרעה על בחורה בטיול בצ'ילה; "העבר" (במאי: אסגאר פרהודי), דרמה משפחתית חדשה ועטורת שבחים של הבמאי האירני זוכה האוסקר ("פרידה"), הפעם בשפה הצרפתית; "ונוס בפרווה" (במאי: רומן פולנסקי), עיבוד צרפתי של פולנסקי למחזה של דיויד אייבס, על שחקנית צעירה שנחושה לקבל תפקיד ראשי במחזה המבוסס על הרומן הארוטי של ליאופולד פון זאכר מאזוך, "ונוס בפרווה"; "אני עצמי ואימא" (במאי: גילאם גליאן, צרפת), המגולל מערכת יחסים בין אם ובנה; "כחול הוא הצבע החם ביותר" (במאי: עבדלטיף קשיש, צרפת), עיבוד חופשי בשני חלקים של במאי "הגרגר והדג", לרומן הגרפי הצרפתי של ג'ולי מארו על נערה המוצאת עצמה נמשכת לצעירה מסתורית בעלת שיער כחול; "זולו" (במאי: ג'רום סאל, צרפת), ובו חקירת משטרה המתפתחת סביב פרשיית רצח מקאברי מאת הבמאי של "אנתוני זימר" המעולה; "חולית של חודורובסקי" (במאי: פרנק פּביץ', ארה"ב), סרט תיעודי על הניסיון הכושל של חודורובסקי לעבד את "חולית" כך שיגרום לכל מי שיצפה בו להרגיש על אל.אס.די.
ותוספת חביבה: מגזין Notebook, מרכז את מרבית הפוסטרים של סרטי התחרות הרשמית.
מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה בקרוב!, פסטיבלי קולנוע. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s