פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה 2012: מה לראות?

ניסוח מדויק יותר של הכותרת הוא "מה אני רוצה לראות" בפסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-28 בחיפה, שיחל היום (29.9), וינעל ביום שני, ה-8.10. הפסטיבל כולל לא מעט סרטים מסקרנים ומדוברים ולמעשה, אם אתם עוקבים אחרי הבלוג בקביעות, סביר להניח שנתקלתם בטריילרים וקטעים מתוכם בפוסטים שונים לאורך השנה. כמו כן לתשומת לבכם, מועדי הקרנת הסרטים המצוינים לאורך הפוסט נסמכים על הנתונים שהופיעו עד כה באתר הבית של הפסטיבל.
סרט פתיחה: המאסטר / פול תומס אנדרסון (ארה"ב)
בצעד מפתיע, הביאו אותה מארגני פסטיבל חיפה בשיחוק של הלייף עם הסרט החדש והכה מצופה של פול תומס אנדרסון. "המאסטר", מחליף למעשה את סרט הפתיחה של בן אפלק, "ארגו" (שעל אף התגובות החיוביות בהן זכה, קשה להאמין שמישהו יבוא בתלונות. בטח לא אני).
הסרט, בכיכובם של פיליפ סימור הופמן, חואקין פיניקס ואמי אדאמס, בוחן את הקשר שנרקם בין חייל השב הביתה לאחר מלחמת העולם השניה, לבין גורו כריזמטי שעתיד להקים כת חדשה. בינינו, אפשר לכתוב הררי פסקאות על כמה שפול תומס אנדרסון הוא במאי גאון ופיליפ סימור הופמן הוא שחקן מבריק וחואקין פיניקס נראה רותח מכשרון, אבל מה שאני באמת רוצה לעשות זה לראות את הסרט הזה. את הדיבורים נשאיר לאחר כך.
מועדי הקרנה: טכנית, מדובר אפוא בסרט הפתיחה שיוקרן במוצ"ש, 29/9, בשעה 21:00 (אודיטוריום), ולמיטב הבנתי לא ניתן לרכוש עבורו כרטיסים. עם זאת, הקרנה נוספת תיערך ביום חמישי, 4/10, בשעה 22:15, שזה בדיוק היום בו עתיד "המאסטר" לצאת בהפצה מסחרית ברחבי הארץ, כך שכולם יוכלו לצפות בו. לפיכך, התוספת שלו לתוכנייה היא יותר בגדר סממן יוקרה המעיד על איכותו הגבוהה של הפסטיבל.
~
1. בארץ אחרת + סרטה של אוקי / הונג סאנג-סו (דרום-קוריאה)
יש משהו קצת מחרפן בעובדה שמרבית מסרטיו של הונג סאנג-סו הוקרנו בפסטיבלים מקומיים לאורך השנים, אך לא זכו להפצה בבתי הקולנוע בארץ (ואני לא מדבר על סינמה סיטי). מתי יבוא היום שאיזה חבר ישאל אותי האם בא ללכת לחדש של הונג סאנג סו? (ותודה לאל, האוטר הקוריאני בן ה-52 עובד בקצב מסחרר, כך שתמיד יהיה איזה חדש של הונג סאנג-סו שיסתובב איפשהו).
בגדול, הסרטים של הונג סאנג-סו הם סוג של קומדיות רומנטיות עם גברים מביכים שנקלעים למצבים מביכים. דמויותיו הרגישות קשורות לרוב לעולם הקולנוע והספרות (יוצרים, במאים, שחקנים, מרצים), נוהגות לצרוך טונות של אלכוהול, דפוקות ומאוהבות ללא תקנה.
הונג סאנג-סו לא שונה מאוטרים אחרים מבחינת היכולת לייצר סרטים בעלי חתימה סגנונית מובהקת: כל הסצנות מצולמות בטייק אחד, כשזומים מהירים מחליפים את הקאטים ואחראים על הדגשות ויצירת קצב. הזומים האלה זה קטע מצחיק בפני עצמו כי לפעמים הם נראים מאוד אקראיים (למעשה, מעניין לנסות לנחש במהלך הצפייה מתי הם יגיעו ולמה). הוא עורך המון ניסויים נרטיביים מתעתעים (בהם: פיצול סיפורים, חזרתיות, טשטוש גבולות בין אומנות למציאות, שימוש לא שגרתי בוייס אובר וכו'), שהופכים את סרטיו לסוג של משחק אינטלקטואלי מבדר אך לא נעדר רגש.
סרטו החדש (ה-14 במספר), "בארץ אחרת", מתרחש בעיירת חוף שנמצאת חמש שעות נסיעה מסיאול, ומתאר את מערכות היחסים של שלוש נשים שונות בשם אן עם גברים קוריאניים מקומיים. את שלושת הנשים מגלמת אותה שחקנית – איזבל הופר המופלאה.
למרבה השמחה, הפסטיבל יערוך הקרנה לסרט נוסף של הונג סאנג-סו בשם "סרטה של אוקי". מה שבכל זאת קצת מוזר לי בבחירה הזו הוא שמדובר בסרט מ-2010, כשבינו לבין "בארץ אחרת", ביים הונג סאנג-סו סרט נוסף יפהפה בשם "The Day He Arrives", שכולו מתרחש באווירה מושלגת בשחור לבן (אני מדמיין לעצמי שלראות אותו על מסך ענק זה תענוג לא קטן). מה גם ש"סרטה של אוקי" כבר הוקרן לפני שנה בפסטיבל ירושלים (אבל הרגע התלוננתי שבכל זאת אין מספיק הקרנות לסרטים שלו בארץ אז אני אבלום עכשיו).
מועדי הקרנה: "בארץ אחרת", יום שבת, 29/9 בשעה 20:00 (סינמטק); יום שלישי, 2/10, בשעה 17:00 (קריגר).
"סרטה של אוקי", יום חמישי, 4/10, בשעה 9:30 (אתם רציניים???), סינמטק.
~
2. הרי האלפים / יורגוס לנטימוס (יוון)
תסלחו לי שאין לי מושג במה עוסק הסרט החדש של יורגוס לנטימוס. לפעמים גם לי מתחשק להיות מופתע (אם אתם ממש רוצים לדעת, תקציר שלו מופיע באתר הפסטיבל). יש לסרט טריילרים מעולים, שלמרבה החוכמה לא מבהירים מה הולך בו אבל מעוררים חשק לראות אותו (שזה פחות או יותר ההגדרה של טריילר מבחינתי). לא שהיה צריך לחכות לפריים אחד מתוך הסרט – אחרי צפייה ב-Dogtooth החריף, שתיאר בקור רוח מהפך קרביים את אורח החיים הביזארי של משפחה בורגנית יוונית, אני אראה כל דבר שהכשרון המבטיח הזה יהיה חתום עליו.
למקרה שפספסתם, לפני מספר חודשים העליתי פוסט שכלל וידאו המתעד מפגש בן שעה שערך הבמאי היווני בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע שנערך בגטבורג, שוודיה, במהלכו התייחס בין השאר לקושי הכלכלי בעשיית סרטים ביוון, לתהליך העבודה שלו, לבמאי היווני תיאו אנגלופולוס (שסרטיו יוקרנו במהלך הפסטיבל במסגרת מחווה מיוחדת) ועוד.
מועדי הקרנה: יום שבת, 6/10, בשעה 14:00 (קריגר); יום שני, 8/10, בשעה 15:00 (סינמטק).
~
3. אוסלו, 31 לאוגוסט / יואכים טרייר (נורבגיה)
הקולנוען הנורבגי יואכים טרייר, קנה את אהבתי אליו עם סרט הביכורים האנרגטי שלו מ-2006, Reprise, שעסק בשני סופרים צעירים המתמודדים עם משברים נפשיים, יצירתיות, תחרותיות, אהבה ושאר רגשות שפוקדים סופרים נורבגים צעירים.
בעולם האמיתי, אנדרס דניאלסן-לאי, שגילם ב- Reprise את אחד התפקידים הראשיים, הוא לא רק שחקן אלא גם מוסיקאי ורופא (!). הוא בלונדיני, חתיך ומספיק מבט אחד בפניו המיוסרות כדי לגרום לי להתרסק בצער על המרצפות. לכן מה רבה השמחה שנבחר להוביל את סרטו החדש של טרייר, "אוסלו, 31 לאוגוסט". האימז'ים המלנכוליים של דמותו התרה ברחבי אוסלו של ימינו כשהיא סובלת ממשבר קיומי, נראים כמו חוויה רגשית מהפנטת למסך הגדול.
מועדי הקרנה: יום רביעי, 3/10, בשעה 14:00 (טיקוטין); יום שישי, 5/10, בשעה 18:00 (אי אפשר היה למצוא יום ושעה יותר אטרקטיביים?), טיקוטין.
~
4. אחרי לוסיה / מישל פרנקו (מקסיקו)
"אחרי לוסיה", סרטו של הבמאי המקסיקאי מישל פרנקו, כמעט חלף לי תחת הראדאר אלמלא נבחר לזוכה הגדול בתחרות "מבט מסוים" בפסטיבל קאן האחרון.
הטריילר מרמז על דרמה טעונה במיוחד, המגוללת את סיפורה של נערה המנסה להשתלב בבית-ספר חדש אך נופלת קורבן להתעללויות מצד התלמידים העשירים. בביקורת שהתפרסמה באתר וואלה, כינה אבנר שביט את פרנקו כיורש הצעיר של מיכאל הנקה. מבחינתי, אחרי הצהרה כזו מוכרחים לבדוק במה דברים אמורים.
מועדי הקרנה: יום ראשון, 30/9, בשעה 18:00 (טיקוטין); יום שלישי, 2/10, בשעה 18:30 (טיקוטין); יום שבת, 6/10, בשעה 16:00 (טיקוטין).
~
5. אני ואת / ברנרדו ברטולוצ'י (איטליה)
מסתבר שאני עוקב אחרי החדש של ברטולוצ'י כבר למעלה משנה והנה, סוף סוף מגיעה ההזדמנות לראות את דרמת ההתבגרות האינטימית והיפה הזאת על המסך.
תשע שנים חלפו מאז הביא הבמאי האיטלקי למסך את "החולמים" העסיסי והנהדר (למיטב הבנתי, מצבו הבריאותי הלא מזהיר מונע ממנו לעבוד יותר מדי), וכעת הוא חוזר עם "אני ואת", סרט המבוסס על ספרו האחרון של הסופר האיטלקי ניקולו אמניטי, ובו נער מופנם מספר להוריו כי הוא יוצא לטיול סקי, בעוד שלמעשה הוא מבלה את זמנו לבדו במרתף, מתוך כוונה לחיות בבידוד מוחלט מעולם המבוגרים למשך שבוע שלם. הסרט הוקרן בפסטיבלים שונים במהלך השנה, בהם קאן וטורונטו.
מועדי הקרנה: יום חמישי, 4/10, בשעה 22:30 (טיקוטין); יום שבת, 6/10, בשעה 20:30 (טיקוטין).
~
6. עוד לא ראיתם כלום / אלן רנה (צרפת)
סרטו הקודם של אלן רנה, "עשבים שוטים", זכור לי כאחד הסרטים היותר משונים שראיתי בשנים האחרונות. משהו בטון הביזארי שלו עם התאורה הבוהקת, השימוש בצבעים, תגובות הדמויות והתפתחות העלילה (שלא לדבר על הסוף שמגדיר מחדש את המונח "אניגמטי"), עורר תגובות מגוונות שנעו על הספקטרום הרחב שבין צחוק, תמיהה וסקרנות, בקרב קהל הנוכחים המצומצם שבלס חטיפים משומנים על המיטה בחדרי.
לבמאי הצרפתי בן ה-90 יש חוש הומור מצוין שמתבטא בשם שבחר לסרטו החדש, "עוד לא ראיתם כלום", המתמקד בקבוצת שחקנים הנפגשת בביתו של מחזאי מנוח לקראת הקראת צוואתו. הטריילר אומנם לא חושף יותר מדי ועדיין, מעניין לראות האם נותרו לרנה הותיק עוד כמה שפנים בכובע.
מועדי הקרנה: יום ראשון, 30/9, בשעה 11:30 (רפפורט); יום חמישי, 4/10, בשעה 12:30 (רפפורט).
~
7. מלך החזירים / יאון סאנג-הו (דרום-קוריאה)
בתי-ספר בקולנוע האסייתי מתגלים לא אחת כזירה מפחידה, אלימה ואכזרית (ממש כמו במציאות). ניתן לראות זאת בסרטים יפנים כמו: Blue Spring של טושיאקי טויודה, Crows: Episode Zero של טאקאשי מייקה ו-Confessions של טטסויה נאקאשימה.
אל הצד האפל בחייהם של תלמידי בית-ספר התוודעתי לא מזמן גם דרך הקולנוע הקוריאני עם Bleak Night החזק בטירוף של יון סאנג-היון, וכעת מצטרף גם סרט האנימציה "מלך החזירים" – דרמה קוריאנית אלימה ומסקרנת עם סגנון שבעיני נראה לא פחות ממרהיב.
מועדי הקרנה: יום שני, 1/10, בשעה 22:45 (סינמטק); יום ראשון, 7/10, בשעה 16:00 (סינמטק).
~
8. בֶּרְבֶּרִיאן סאונד סטודיו / פיטר סטריקלנד (אנגליה)
יש סרטים שמוכרחים לראות בקולנוע. לא יעזור. בניגוד אולי לחלק מן הסרטים ברשימה שיתכן וצפייה ביתית לא תגרע רבות מההנאה מהם, "ברבריאן סאונד סטודיו" הוא מהסרטים האלה שמוכרחים לראות בקולנוע כדי למקסם את החוויה האודיו-ויזואלית שמאוד נוכחת בטריילר, בין אם זה השימוש בצבעים חזקים ותאורה בהשראת זוועתוני הג'יאלו האיטלקיים, ובין אם זה השימוש בסאונד, כיאה למקצועה של הדמות הראשית בסרט בו טכנאי סאונד נקלע לפרשיה מסתורית באולפן סרטי אימה. טובי ג'ונס בתפקיד הראשי, שזה בכלל בונוס, ביצירה שנראית מבטיחה במיוחד.
מועדי הקרנה: יום ראשון, 30/9, בשעה 14:00 (טיקוטין); יום ראשון, 7/10, בשעה 12:00 (טיקוטין).
~
9. רחמים / קים קי-דוק (דרום-קוריאה)
אז בואו נבדוק: "המאסטר" – צ'ק. "למלא את החלל" – צ'ק. "רחמים" – צ'ק. רק כמה גונדולות ואנחנו מסודרים.
סרטו החדש של הבמאי הקוריאני קים קי-דוק, מפגיש בין גבר העובד כגובה חובות לבין אישה הטוענת כי היא אמו. בניגוד למשל לסרטו המופתי מ- 2004, "להרגיש בבית", שכולו איפוק, שקט וכוונון פנימי, הטריילר של "רחמים", עושה רושם מאוד אלים, דרמטי ומוחצן. רשמתי לפני.
מועדי הקרנה: יום ראשון, 30/9, בשעה 16:30 (רפפורט); יום שני, 1/10, בשעה 20:30 (סינמטק).
~
10. קאט / אמיר נדרי (יפן)
כסטודנט לקולנוע – ואני מדבר כאן בשם עצמי – אתה לא חולם על היום בו תביים פרסומת לחברה סלולארית או פיצ'ר שיבואו ללטף לו את הפיקסלים. אתה חושב כיצד לנער, לזעזע, למתוח גבולות וליצר אמירה אישית, חדה וייחודית (עד שאתה מבין שצריך להתפרנס, כנראה). בהתאם לכך, "קאט", נשמע כמו משהו שידבר מאוד לסטודנטים לקולנוע, שכן הוא מעמיד במרכז עלילתו במאי צעיר ואידיאליסט שמוכן להקריב את עצמו למען עשיית אומנות קולנועית, טהורה, אמיצה וחסרת פשרות.
במאי הסרט, אמיר נדרי, הוא יליד אירן שבדומה למשל לטרנטינו, רכש את השכלתו הקולנועית באמצעות צפייה בסרטים וקריאת ביקורות קולנוע. העובדה שהוא מביים סרט ביפנית מעוררת השראה מבחינתי. הקטע הפיזי המרשים מתוכו, מעורר גם ציפיות.
נ.ב באופן אישי אני אוהב את הפוסטרים של מרבית הסרטים הללו אבל הפוסטר של Cut, הוא מהסוג שהייתי מסוגל לראות מתנוסס אצלי בחדר – עוצמתי, גולמי ויפני.
מועדי הקרנה: יום ראשון, 30/9, בשעה 11:30 (סינמטק); יום שלישי, 2/10, בשעה 13:00 (סינמטק).
~
הזווית הישראלית
11. עלטה / מיכאל מאייר
מהסרטים הגאים שאני הכי מחכה לראות השנה (וכמה נחמד שהוא בעברית!). במרכז הסרט – שהוקרן לאחרונה בפסטיבל טורונטו – מתפתח סיפור אהבה בין צעיר פלסטיני לעורך דין יהודי אשר מעמיד את השניים בסכנה. בפעם האחרונה שראיתי סיפור אהבה בין ערבי ליהודי זה נגמר ב"הבועה". סרטו של מיכאל מאייר נראה כמו משהו שמשדר על תדר אחר לגמרי.
מועד הקרנה: יום שישי, 5/10, 19:30 (שיהיו בריאים, מה זה היום והשעה האלה?), רפפורט.
12. למלא את החלל / רמה בורשטיין
לא חושב שיש יותר מדי להסביר כאן. זה לא (רק) הבאז. זה לא (רק) הזכיה בפרס אופיר. זה פשוט נראה סרט מעניין ומיוחד עם צילום מעניין ומיוחד.
מועדי הקרנה: יום רביעי, 3/10, בשעה 19:30 (רפפורט); יום ראשון, 7/10, בשעה 12:00 (רפפורט).
13. גולדברג ואייזנברג / אורן כרמי
קשה לשם את האצבע על הסיבה המדויקת אבל מהרגע ששמעתי על הפרוייקט הזה עוד מתחילת השנה, ידעתי שאני רוצה לראות אותו. מותחן פסיכולוגי אפל ישראלי, הוא לא דבר שרואים כל יום ועפ"י תמונות וקטעים ששוחררו ממנו, "גולדברג ואייזנברג" (שם נהדר, אגב) משדר וייב חיובי לגמרי. כרמי מגדיר אותו כ"סיפור על מפגש אקראי עם אדם זר המוביל לחרדה ופראנויה", וזה כל מה שצריך לדעת לפני שצופים בקטע הבא.
מועדי הקרנה: יום שלישי, 2/10, בשעה 16:30 (מועדון הביט).
סרטים נוספים:
יש כמובן עוד המון דברים מעניינים. מאירן למשל, מגיע הסרט "אבלים" של מורטזה פרשבאך, אשר החל את דרכו כסרט קצר בסדנת קולנוע של עבאס קיארוסטמי ומתאר מסע אל העבר שמתחיל בעקבות ריב המתגלע בין בני זוג אירניים במהלך נסיעה משותפת עם ילדם (מועדי הקרנה: יום חמישי, 18:00, בשעה 18:00, טיקוטין; יום ראשון, 7/10, בשעה 14:00, טיקוטין).
"זו רק הרוח" של הבמאי ההונגרי בנס פלגאוף ("רחם"); "מרגרט", סרטו של הבמאי והתסריטאי קנת' לונרגן (שכתב בין השאר את "כנופיות ניו-יורק" של מרטין סקורסזה), הבוחן את דמותה של אישה שחייה יוצאים משליטה לאחר שהייתה עדה לתאונת דרכים, ועולה למסכים 7 שנים לאחר שצולם, בעקבות סכסוכים משפטיים שניהל הבמאי מול האולפנים לגבי אורכו; סרט האקשן הדרום-קוריאני "הים הצהוב" (מהבמאי של Chaser); "ריאליטי", של מתיאו גארונה ("גומורה"); "סטודנט", עיבוד קזחי מודרני ל"חטא ועונשו" של דוסטוייבסקי, "אי אפשר לחזור הביתה", סרט ניסיוני של ניקולס ריי ועוד.
סרטים שהיו הופכים את התוכנייה לחלומית באמת:
"הולי מוטורס" (ליאו קאראקס), לורנס בכל מצב (קסבייה דולן), על השמים הורודים (קובָּיאשי קייצ'י), הימיטסו (סיון סונו), גן עדן: אהבה (אולריך זיידל), אור בתום החשיכה (קרלוס רייגדס). נו, אולי בשנה הבאה.
מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה פסטיבלי קולנוע. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה 2012: מה לראות?

  1. פינגבאק: הסרטים בפסטיבל חיפה 2012 | תרבות | סלונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s