הדמיון של דוקטור פרנאסוס

the-imaginarium-01.jpg

1. פנים / ביתו של טרי גליאם / חדר שינה / לילה

שלהי 2007.

טרי גיליאם נרדם. היה לו יום מתיש בעבודה. הוא לא הפסיק לחשוב על מטריות וראשים מדברים ממרציפן. למרות שכולם בטוחים שהוא הולך לישון בכדור פורח ומתעורר על גב של חמור מבד שהולך אחורה, הוא למעשה נרדם על לשון ורודה במיטה שמעוצבת כמו פרצוף של ליצן. הוא נרדם בגלימה עבה עשויה פאייטים היוצרים ציור של דרקון מצחקק, וממלמל לעצמו שירי נונסנס מתוך ספר של תומס פינצ'ון.

ברקים. רעמים. גשם. חבטה ארעית של ענף בחלון. חתול משתעל.

גילאם קם, שטוף זיעה, שיערו פרוע, אצבעו מורה השמיימה.

"אני יודע, אני יודע!!!

בוא, הממממ… כן, בוא נראה… זקנה, כן? זקנה רוסיה בשמלת שכבות מתנפחת, היא עומדת איפשהו… באמצע שום מקום, שממה. היא עומדת בתוך מראה שבוראת את העולם הפנימי של מי שנכנס אליה! הזקנה הזאת, מה היא עושה? מה.. היא.. עושה?"

הבמאי מגרד בראשו.

"אוו!! כן!! כן!! היא צוחקת, היא עוטה מטפחת לראשה וצוחקת בזמן שעדר של מאפיונרים רץ לעברה ונכנס לה לתוך השמלה. אבל… המממ.. היא צריכה להיות בגודל עצום כמובן, כדי שיהיה מקום לכולם בתוך השמלה שלה, ואז – היא מתפוצצת! קאבבבום! מתפוצצת, כולם מתים! ואחר כך, היא שולחת את ידה הענקית ומולקת לעצמה את הראש, ואז, בפנים, היסטרי! כן! טום ווייטס יושב בתוכה ומפעיל אותה באמצעות ידיות וצוחק כשהוא לבוש חליפה אלגנטית, שפם מצחיק וכובע, כי למעשה לא מדובר בסתם זקנה רוסיה באמצע שומקום כי אם ברובוט! חה חה! רובוט! ואז הוא צועק משהו כמו "היי בארני, אני נוסע לשיקאגו בייבי!" ואז משהו מתעופף באוויר ונעלם. עכשיו, איפה שמתי את המצנפת עם השפמים שלי?"

טרי גיליאם מתסכל סביבו בעיניים מצועפות ונוחת חזרה למיטה בקול טפיחה דקה ונרדם.

כשהוא מתעורר בבוקר הוא בטוח שהיה לו רעיון מוצלח במיוחד לסצנה ומנסה לכתוב אותו מהזיכרון על פיסה של עור שועל מיובש.

למרבה ההפתעה, לטרי גיליאם יש זיכרון מצויין.

2. פנים / ביתו של טרי גיליאם / מטבח / בוקר הוליוודי אופטימי

טרי גיליאם מכין לעצמו מיץ תפוזים טבעי. הוא הרגע שלח את עוזרת האחוזה שלו ללקט אוכמניות ואיצטרובלים כקישוט לסלט, ומתכונן לאכול ביצה משני חלמונים שנראית על צלחתו כמו פרצוף סמיילי נבוך. הוא מביט בחביתה ומחליט לצייר לה שפם מסוכר חום.

בזמן שהוא חושב לעצמו על יום הצילומים האחרון והנהדר עם הית' לדג'ר, ועם השחקן הנהדר לא פחות, אנדרו גארפילד (שלמרות שיש לו שם של חתול הוא מגלם בכלל נער קרקס מאוהב וחמוד בשם אנטון), הוא שומע לפתע מבזק מיוחד של ערוץ אי. כשהוא מגביר, מנחה שנראית כמו בובה מתנפחת אומרת משהו על מותו המצער של שחקן הוליוודי מבטיח ונעלמת מיד לטובת פרסומת לדגני בוקר דיאטטים. הבמאי מחליט לוותר על החביתה (שנראית עכשיו קצת כמו אד ווד), ומגיש לעצמו צלוחית קורנפלקס בחלב.

שעה מאוחר יותר, מודיעים לו שאחד השחקנים הראשיים בסרטו מת. ואז רואים הרבה תמונות של האחיות אולסון במצב בולימי מתקדם. טרי גיליאם בטוח שהאחיות אולסון מתו. הוא לא בטוח מי זו מי. הוא מחליט לנמנם עד שהעוזרת תחזור עם האיצטרובלים ותופס תנומה קלה בתוך אוהל קרקס בחצר.

the-imaginarium-02.jpg

3. חוץ / כביש כלשהו / צהריים

טרי גיליאם נכנס באוטובוס. טרי גיליאם שובר את הגב. טרי גיליאם שמח שהוא לפחות מבוטח. הוא משתדל לא למות עד סוף הצילומים.

4. פנים / סט הצילומים של הדמיון של דוקטור פרנאסוס / אחה"צ

טרי גיליאם חוזר מהשירותים ואין לו מושג מי לעזאזל אמור להחליף את הית' לדג'ר בסצנה הבאה. ג'וני דפ עומד בצד כשהוא משנן טקסט על איזו מסיבת תה, ג'וד לואו מביט על עצמו במראה ומנסה להעמיד פנים שאין לו מפרצים, וקולין פארל יושב על ספה נפתחת בצורת חגב ועסוק בלהיראות מרוצה מעצמו. הבמאי בטוח שהוא שכח איזה שחקן אבל אולי זה רק בדמיון שלו.

הוא שואל את השחקנית המגלמת את בתו של הדוקטור עם מי בא לה להתמזמז ומופתע עד עמקי נשמתו שמכל השחקנים הנאים היא בוחרת דווקא בקולין פארל המבאיש. לטרי גיליאם אין מושג מדוע בחר בקולין פארל לגלם את אחת הדמויות, ומאוחר יותר הוא יגלה שאותה שאלה בדיוק עברה במוחותיהם של הצופים (בנוסף לשאלות רבות אחרות כמו, מה זה לעזאזל הסוף של הסרט הזה? והיכן אני משיג לעצמי את המסכה הלבנה עם האף הארוך, והאם כשאסיר אותה גם אני אהפוך לג'וני דפ, כי במקרה שכזה – הבו לי הניירות, איפה חותמים?).

השניים מתנשקים על איזו גונדולה על רקע ממוחשב מידי, משם עוברים לאיזה אירוע צדקה, ומשם… המממ… הבמאי אומר שכבר יחשוב על משהו, אולי ריקוד וואלס עם טום ווייטס על רקע מראות מתנפצות אחרי שכל השחקנים ימותו. נשמע כמו משהו שעשוי לעבוד.

5. פנים / קולנוע כלשהו שהוא לא בישראל / קהל עם הבעה מזוגגת / לילה

טרי גיליאם מחליט שהוא מחלק קצת אקסטות לפני ההקרנה, ככה, להכניס קצת את האנשים למוד. הוא נוסע בין המושבים על בינבה צהובה עם זקן תיש ומחלק לצופים משקפי תלת-מימד, למרות שהסרט בכלל לא בתלת מימד, אבל זו האופנה, והוא מחליט שעם המשקפיים הסרט עשוי להיראות מגניב יותר.

כמה צופים, שהם גם במקרה טבעוניים ולא מאמינים בסמים שהם לא אנדרופינים, מתחילים לרוץ במקום על מנת לסמם את עצמם כי הם לא מרגישים שהסרט מספיק חודר אליהם או נוגע בהם או מרגש אותם, למרות שהוא מרהיב ועשוי נהדר ויש בו גמד.

טום ווייטס מגלם בו את השטן (שזו הברקה נהדרת), והוא מתערב עם קרקסן בן אלף עם שיער פנים שאורך ומתקצר בכל כמה דקות (אולי כי נערת התסריט הייתה חולה ולא היה מי שישמור על הקונטיניואיטי), על טבע האדם, ולכל אורך הסרט ישנה המלחמה הנושנה שבין טוב ורע. למרות שכמה צופים בקהל משתעממים לפרקים, אני מוצא בו עניין ממושך וכמו אותם צופים שהשמפניה היחידה שהם שותים היא מהטבע, גם אני מרגיש קצת כמו מחבת טפלון. מתחמם אך לא נדבק. אבל נהנה, בטח שנהנה.

6. פנים / ראשו של טרי גיליאם / שעת יום לא מוגדרת

הגלגלים במוח המכונה המשומנת שנקראת טרי גיליאם מקרקשים ומסתובבים. הם מופעלים ע"י רשת סבוכה של בוכנות, גלגלי שיניים ורשת אלחוטית מקרטון שבנה מישל גונדרי לסרט קצר שלא הופק מעולם בשם "הידיים הגדולות שלי". ישנם חמישה מושבי קטיפה, פזורים בין הלבה הרותחת של פלסמה, שרירים, רקמות ושאריות פיצה עם פפרוני. על המושבים ישובה לה חבורה של בריטים מחויכים עם שמות כמו קליז, צ'אפמן, פאלין וג'ונס. הם מביטים אחד בשני ופורצים בצחוק. הם מספרים אחד לשני בדיחות בלי פאנץ' ליין והולכים לישון. מחר יום חדש.

the-imaginarium-03.jpg

The Imaginarium of Doctor Parnassus, 2009

פוסט זה פורסם בקטגוריה קולנוע בריטי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על הדמיון של דוקטור פרנאסוס

 1. גזרגמדי הגיב:

  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

  מתנצלת על התגובה המוקצנת, אבל יש סיכוי דיי סביר לדעתי שהביקורת שלך יותר טובה מהסרט עצמו …

  פשוט פוסט…ללקק תאצבעות !

  (איכס,קולין פארל !)

 2. שירה הגיב:

  חה! זה היה מצחיק, למרות שהידע שלי על הסרט מסתכם בעובדה שלילי קול היפה בנשים ואנדרו גארפילד המעולה משחקים שם. שאגב גארפילד, ראית את הסרט "בוי איי"? אחד הטובים של העשור בעיני, אני בטוחה שתאהב אותו אם לא צפית בו עדיין. צריכה לקרוא את הספר.

 3. freak הגיב:

  הנה עוד סרט שמצטרף לוויש ליסט 😆

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s