היי מישל

michel.png

לפני כמה שנים, בקשתי למתנת יום הולדת את מארז הבמאים עם עבודותיהם של: מישל גונדרי, ספייק ג'ונס וכריס קנינגהם. אף על פי שהיה נדמה שביורק משחקת לה מחבואים בכל אחד מהדיסקים (פה היא עוברת טיפול שיניים אצל דב גריזלי, שם היא מנשקת רובוט בצבע חלב), לאחר צפיה אקראית בשלושתם הבנתי שמדובר בפארק שעשועים מוטרף בו כל אחד יכול לבלות, רק צריך ללחוץ פליי: מישל גונדרי הוא מעין חדר מראות עם המון אשליות אופטיות וקישוטים מנייר קרפ, כריס קנינגהם הוא יותר רכבת שדים שאחרי נסיעה מסחררת גם סבתא שלכם תראה כמו אפקס טוויין, וספייק ג'ונס הוא… נו, ספייק ג'ונס. יצור פרא במסווה של ילד קטן וחיוור על סקייטבורד.

במהלך הקריירה העשירה שלו, הספיק גונדרי ליצור עשרות קליפים (ביניהם לווייט סטרייפס, בק, כימיקל ברדרס, פו פייטרס, וללהקה בה שימש כמתופף – אואי אואי), סרטים קצרים (כמו למשל, המכתב – הרגיש והיפה, או יום אחד על גוש חרא שהופך לנאצי), פרסומות (ליווייס, HP, סמירנוף, אייר פראנס ועוד), סרט מוסיקלי ("מסיבת שכונה של דייב שאפל"), וכן ארבעה סרטים באורך מלא: "שמש נצחית בראש צלול" (יצירה שהיא דוגמא מושלמת לחיבור הנכון בין במאי יצירתי לתסריטאי שופע רעיונות), "מדעי החלום" (הנהדר והלא מספיק מוערך), "המין האנושי" (יצירה שהיא דוגמא מושלמת לכך שלעיתים גם חיבור בין במאי יצירתי לתסריטאי שופע רעיונות עשוי ליצור סרט מאכזב), ו"קדימה, תריץ אחורה" (סרט מדליק ועתיר המצאות, אך ילדותי מדי ולא מספק).

הבמאי הצרפתי הזה (שאף פעם אין לי מושג על מה הוא מדבר, בשל מבטאו הבלתי אפשרי), לא נח על מגזרות הנייר, ועפ"י סדרת דיווחים שרצה לאחרונה ברשת, הוא עסוק בימים אלו במספר פרוייקטים מסקרנים:

1. קוץ בלב 

thorn.jpg

(Thorn In The Heart (L’Epine Dans Le Coeur, הוא סרט דוקומנטרי שגונדרי ביים על דודתו המבוגרת, סוזט, המספרת לו על עבודתה כמורה בצרפת, בין השנים 1952 ל- 1986. הסרט מתאר בין השאר את יחסיה עם בנה ובהמשך מתגלגל לחשיפת סיפורים משפחתיים שגונדרי לא היה מודע לקיומם.

מדובר בסרט אישי נוסף של מישל (גם "מדעי החלום" התבסס על סיפור אהבה נכזב מעברו), שהוקרן בפסטיבל קאן 2009, וכן בפסטיבל SXSW הנוכחי.

2. הדבור הירוק

green.png

סרט גיבורי על עם תקציב שמנמן + סת' רוגן (שמנמן בפני עצמו, שגם כתב את הסרט יחד עם אוון גולדברג) בתפקיד הראשי + כריסטופר ווטץ וקמרון דיאז בהגנה + מישל גונדרי כמאמן הקבוצה = !$$$!

עיתונאי חביב בבוקר שהוא גם גיבור על במסכה בלילה, נלחם ברעים כשלצידו אמן אומנויות לחימה בשם קייטו – הוא השלד הסיפורי של The Green Hornet, שעבר מספר גלגולים החל מתוכנית רדיו שיצרו ג'ורג' וו. טרנדל ופראן סטרייקר, ועד לעלייתן של שתי סדרות טלוויזיה מצליחות (אחת מהן עם ברוס לי). הסרט נמצא כעת בשלבי עריכה ועתיד לראות אור לקראת סוף השנה הנוכחית.

3. האנחנו והאני

העלילה של The We and The I מתעתדת להיות דרמת אינדי עם ילדים, שתתבסס על הספר בן 80 העמודים שכתב גונדרי בעקבות "קדימה תריץ אחורה": You'll Like This Film Because You're In It, אשר דן ברעיונות השיתוף הקהילתי לצורכי יצירה קולנועית, בכמה שפחות כסף וכמה שיותר רעיונות. עפ"י ראיון שערך גונדרי ב- 2008עם Aint It Cool, הסיפור אמור להתרחש במהלך נסיעה באוטובוס מביה"ס, לעסוק בדינמיקה שבין התלמידים ויהיה בחלקו תיעודי וחלקו בדיוני (הוא גם אומר בראיון שהפרוייקט נתקל בבעיות, אך ייתכן ומשהו בכל זאת זז שנתיים מאוחר יותר).

like-this-film.jpg

4. מגלומניה

הפעם האחרונה בה עבד גונדרי עם קומיקסאית, היה זה במסגרת סרטו הקצר והמיוחד "עיצוב פנים" (שהתבסס על סיפור גרפי של גבריאל בל בשם "ססיל וג'ורדן בניו-יורק"), במהלכו בת זוגו של בחור יפני הופכת לכסא. מדובר באפיזודה אחת מתוך שלושה המרכיבות את הסרט המדליק "טוקיו!" (עוד משתתפים: ליאו קראקס ובונג ג'ון הו). כעת, פונה גונדרי לאחד מאמני הקומיקס האלטרנטיבי המגניבים והאהובים עלי ביותר על הפלנטה: דניאל קלוז.

קלוז הוא היוצר של סדרת Eightball, שבין השנים 89' – 04' הכילה מספר לא מבוטל של סיפורי קומיקס קצרים שמקצתם הפכו לנובלות גראפיות בפני עצמן, כמו: David Boring ו- Like a Velvet Glove Cast in Iron (קומיקס כל כך ביזארי, שהוא גורם לסקס עם חיות להראות הגיוני).

בשנת 2001, כתב עיבוד קולנועי לרומן הגרפי הענק שלו "Ghost World", כשאת מושכות הבימוי אחז טרי זוויגוף, ובתפקידים הראשיים התמקמו להן סקרלט ג'והנסון וטורה בירץ' (גרסה מוקדמת של אלן פייג' מסוף הניינטיז שהתאיידה לה מעט לאחר מכן). 5 שנים אחרי, שב קלוז עם Art School Confidential, סאטירה אפלה ומשעשעת המבוססת על קומיקס קצר שלו, המתחקה אחר דרכו של עלם צעיר בביה"ס לאומנות, המתאהב במודלית שלו לציור וחולם להפוך לפיקאסו הבא – ללא ספק, אחד הסרטים שעשו לי את זה בענק בעשור האחרון (העובדה שמלקוביץ' שם בהחלט תורמת לעניין), וחבל שלא מספיק אנשים מכירים אותו.

הכתיבה הווירדית והייחודית שלו (שלא לדבר על הציורים והאווירה הסוריאליסטית השורה בריבועיו), תוכננה לפגוש בבמאי הצרפתי בעיבוד לסרט המבוסס על רומן מדע-בדיוני משנת 1984, בשם "Master of Space and Time", מאת רודי רקר. הספר מספר על ממציא גאון בשם הארי גרבר המצליח לכופף את חוקי המדע וליצור עולמות משונים בהם דגים נופלים מהשמיים, צ'יפס וצלעות חזיר גדלים על עצים ושיחים, ויצורים דמויי חלזונות ענק שולטים באנושות. בסופו של דבר, הפרוייקט לא צלח (גונדרי טען שהוא היה מורכב מידי לביצוע ושלא נמצא לו המפיק המתאים), אך השניים לא אמרו נואש והחלו לעבוד על פרוייקט חדש: סרט אנימציה בשם "מגלומניה".

megalomania.png

הסרט הוא למעשה שיתוף פעולה (שהחל עוד מ- 2007), בין מישל גונדרי לבנו הצעיר פול (שיהיה אחראי על הציור), כשעל התסריט חתום דן קלוז. הסיפור עוסק בדיקטאטור השולט בעולם מטורף, בו שיער משמש כמקור אנרגיה. עשירים חובשי פיאות שולטים בעולם והעניים הם קירחים. בעבר הוגדר הסיפור כמרד נעורים בעולם בו מכריח הדיקטאטור את בני האדם ליצור אומנות גרועה, ומי שיוצר משהו טוב מוצא להורג. הסרט נמצא כעת בשלבי עבודה, ונראה כי סטיב בושימי יתרום בו את קולו. מתוארך להפצה מתישהו ב- 2011.

* קומיקס מלא של דניאל קלוז בשם: Mister Wonderful

* עוד על מגלומניה (פלוס קטעי וידאו), ב- IndieWire

5. שובם של ילדי הקרח

Return of the Ice Kids, הוא פרוייקט בפיתוח שגונדרי החל לכתוב, ועוסק בחבורה של בני נוער המפתחים צורה מיוחדת של מים הגורמים לכל מי ששותה אותם לשמוע מוסיקה. נכון לעכשיו מדובר עוד בשלב הטיוטות הראשונות (אותו מעבד כעת כותב נוסף בשם קית' בנין, שכתב גם את "בטיפול" האמריקאית), אך הרעיון נשמע מקסים. נוסף על כן, גונדרי שוקד על פיתוח רעיון (גם הוא יחד עם בנין), העוסק בילדים המגיעים בטעות לעתיד, ומכונה השומרת על אנשים צעירים… ייתכן ומדובר למעשה באותו סרט, ועפ"י The Playlist, ייתכן שאלן פייג' תככב בו (או באחד מהם לפחות).  

6. סרט אומנותי עם ביורק

מיוזיקל-מדעי תלת-מימדי באורך 40 דקות, זו הגדרה די ערטילאית לפרוייקט הסודי של גונדרי עם ביורק, אך בהתחשב בשיתוף הפעולה של השניים בעבר, ניתן לצפות לניצוצות.

נראה כי גונדרי הולך להיות עסוק מאוד בתקופה הקרובה, ועל זה נאמר (בפראפרזה קלה לביורק): העונג כולו שלנו. בינתיים אפשר להנות מהקליפ האחרון (והמאוד צבעוני) שעשה ל- Mia Doi Todd, הנקרא: Open Your Heart

פוסט זה פורסם בקטגוריה מוסיקה, פסטיבלי קולנוע, קולנוע אינדי, קולנוע אמריקאי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על היי מישל

  1. גזרגמדי הגיב:

    אני המעריצה מס' 1- שלך ושל גונדרי גם כן !
    פוסט גאוני ומשמח !

  2. פינגבאק: היום בו הבס עצר מלכת | פְריק – מגזין אלטרנטיבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s